Reklama

Ładowanie...

Prawo w kryzysie

26.01.2003
Czyta się kilka minut
P

Prawo w Polsce jest dziś w kryzysie, i nie chodzi tylko o zagrożenie porządku. W kryzysie jest także prawo jako takie: sposób jego tworzenia i myślenia o nim. Przyczynami są: jurydyzacja (czyli nadmiar regulacji), instrumentalne podejście oraz brak legitymizacji prawa - twierdzi w RZECZPOSPOLITEJ (6383) dr Janusz Kochanowski z Wydziału Prawa Uniwersytetu Warszawskiego, redaktor naczelny magazynu „Ius et Lex”.

Jurydyzacja polega na regulacji przez ustawodawcę każdej dziedziny życia społecznego, tak jakby bez tego nie mogło się ono normalnie rozwijać. Przykładem znanym każdemu jest regulamin PKP, wywieszony w każdym wagonie kolejowym: tak precyzyjny i rozbudowany zbiór zakazów i nakazów, że mało kto chce (lub jest w stanie) do końca go przeczytać, a cóż dopiero zapamiętać i zastosować. Autorzy takich magicznych zaklęć sądzą, że coś nimi załatwią bądź zabezpieczą. Uważają, że...

4319

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]