Reklama

Prawo dla wszystkich

Prawo dla wszystkich

05.08.2013
Czyta się kilka minut
W wielu krajach konkordat jest gwarantem laickości państwa. Dlaczego to, co w innych państwach Unii Europejskiej jest prawnym standardem, u nas wywołuje wątpliwości?
M

Mija właśnie dwadzieścia lat od podpisania konkordatu pomiędzy Stolicą Apostolską a Rzeczpospolitą Polską. Okrągła rocznica stała się okazją do ponownej dyskusji o jego treści, stosunkach państwo-Kościół, a nawet o samej potrzebie istnienia konkordatu. Nie sposób było w tej debacie nie dostrzec artykułu prof. Jana Hartmana, w którym zakwestionował wręcz sens obowiązywania przepisów konkordatu, uznając m.in., że uprzywilejowują one Kościół katolicki, a w niektórych przypadkach wyłączają nawet duchownych spod jurysdykcji polskiego prawa („O Polskę wolną – od konkordatu!”, „Gazeta Wyborcza”, 20–21 lipca).
Tekstu tego nie można pozostawić bez komentarza. Zwłaszcza że autor to pracownik renomowanego uniwersytetu, etyk, po którym należy oczekiwać, że wszystko, co napisze, będzie prawdziwe, a ujawnione poglądy – odpowiednio uzasadnione.
Szanuję aspiracje polityczne prof....

8420

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]