Reklama

Prawna niestrawność

Prawna niestrawność

23.02.2015
Czyta się kilka minut
Stanisław Kracik, dyrektor szpitala: Żywność podawana pacjentom nie służy ich zdrowiu. W naszym przeregulowanym systemie prawnym brak w tej dziedzinie przepisów. NFZ toleruje głodowe stawki na żywienie. A jakości posiłków nie kontroluje nikt.
il. Marek Zalejski
K

KATARZYNA TRACZ: Dlaczego w wielu szpitalach pacjenci są karmieni niesmacznie, niezdrowo i nieestetycznie?

STANISŁAW KRACIK: To na pewno efekt myślenia o oszczędnościach. Z jednej strony – można je zrozumieć. W budżecie krakowskiego Szpitala im. Babińskiego, którym obecnie kieruję, na wodę, elektryczność i ogrzewanie przeznaczano 3 mln zł rocznie. I tyle samo na żywienie. To może rodzić pokusę, żeby oszczędzać na posiłkach.
Ale nie tędy droga. Trzeba się zastanowić, czy ponoszony koszt dobrze służy pacjentom. Na przykład system dystrybucji posiłków w styropianowych pojemnikach prowadzi do marnotrawstwa – część pacjentów nie zje całej porcji, a część ma ochotę na dokładkę. W Babińskim np. zupę podajemy w wazach – pacjenci z większym apetytem mogą zjeść więcej, a mniej głodni – tyle, ile potrzebują. Poza tym taki sposób podawania posiłków...

8774

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Nie wiem jak to robią ale wyżywienie nie tylko,że smaczne to i wystarczająco obfite. Pozdrawiam.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]