Reklama

Prawna niestrawność

23.02.2015
Czyta się kilka minut
Stanisław Kracik, dyrektor szpitala: Żywność podawana pacjentom nie służy ich zdrowiu. W naszym przeregulowanym systemie prawnym brak w tej dziedzinie przepisów. NFZ toleruje głodowe stawki na żywienie. A jakości posiłków nie kontroluje nikt.
il. Marek Zalejski
K

KATARZYNA TRACZ: Dlaczego w wielu szpitalach pacjenci są karmieni niesmacznie, niezdrowo i nieestetycznie?

STANISŁAW KRACIK: To na pewno efekt myślenia o oszczędnościach. Z jednej strony – można je zrozumieć. W budżecie krakowskiego Szpitala im. Babińskiego, którym obecnie kieruję, na wodę, elektryczność i ogrzewanie przeznaczano 3 mln zł rocznie. I tyle samo na żywienie. To może rodzić pokusę, żeby oszczędzać na posiłkach.
Ale nie tędy droga. Trzeba się zastanowić, czy ponoszony koszt dobrze służy pacjentom. Na przykład system dystrybucji posiłków w styropianowych pojemnikach prowadzi do marnotrawstwa – część pacjentów nie zje całej porcji, a część ma ochotę na dokładkę. W Babińskim np. zupę podajemy w wazach – pacjenci z większym apetytem mogą zjeść więcej, a mniej głodni – tyle, ile potrzebują. Poza tym taki sposób podawania posiłków...

8774

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Tak, chcę
czytać więcej »

Masz już konto? Zaloguj się

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]