Reklama

Ładowanie...

Pożywny „Muchomor”

20.07.2003
Czyta się kilka minut
Jest w Polsce gatunek muchomora, którego daremnie szukać w atlasach - grzyb kropkowany, ze wszech miar pożywny, zdrowy dla konsumenta, polecany dzieciom...
C

Czym zmierzyć rangę książek dla dzieci? Kubełkiem? Naparstkiem?... Jakakolwiek byłaby miara - ranga ta niepokojąco zmalała w ostatniej dekadzie. Skurczyły się nakłady jednostkowe książek dziecięcych, znikły debiuty, a ilustratorzy - po przegranej potyczce ze szmirą postdisneyowską - bezpowrotnie porzucają fach. 

W księgarniach kicz, na palcach jednej ręki można policzyć polskie książki dla dzieci, które aspirują do miana artystycznych czy bodaj profesjonalnych pod względem oferowanej estetyki. Przeważają spolszczenia wydawnictw obcojęzycznych. Rodzimi edytorzy boją się ponosić finansowe ryzyko związane z ambitną książką dla najmłodszych, która stała się kłopotliwym i trudno zbywalnym towarem. Znana niegdyś na świecie Polska Szkoła Ilustracji nie ma spadkobierców. Równocześnie wielka obfitość pstrokatej produkcji "książkopodobnej" łudzi i stwarza wrażenie, że wszystko gra. Otóż...

8146

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]