Reklama

Powstanie w komiksie

Powstanie w komiksie

06.11.2012
Czyta się kilka minut
Niektóre rozmowy z uczestnikami Powstania, które znajdują się w Archiwum Historii Mówionej Muzeum Powstania Warszawskiego (dostępnym także w internecie), trwały godzinę-dwie. Inne wymagały kilku spotkań.
N

Nigdy nie było to 15 minut. Jak z tych długich, dramatycznych zazwyczaj opowieści wyciągnąć jedną historię, epizod, anegdotę, która streszczałaby w sobie doświadczenie Powstania? I potem pokazać to – w formie komiksu?!

To możliwe – i udowadniają to po raz kolejny uczestnicy konkursu, rozpisanego przez Muzeum: niektórzy początkujący, niektórzy dojrzali już rysownicy. Ich prace opublikowano w czwartym już tomie komiksów o Powstaniu. W poprzedniej edycji konkursu tematem były kobiety w Powstaniu, w tej z 2011 roku – prawdziwe historie zarejestrowane w Archiwum. I jak zwykle to bywa, okazało się, że życie pisze najlepsze scenariusze. Opowieści przedstawione w komiksach są poruszające, czasem straszne, czasem (także!) zabawne; zawsze zaskakują niespodziewaną pointą.

Pierwsze miejsce zdobyła Maria Rostocka z komiksem „Co jest czarne, co jest białe, a co jest bez sensu”,...

1594

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]