Reklama

Powrót do przyszłości

Powrót do przyszłości

25.06.2012
Czyta się kilka minut
Wzorem innych miast europejskich, w Krakowie odbył się pierwszy w naszym kraju „Dziedziniec pogan”. Mimo skromnych początków to zapowiedź nowej jakości w polskiej debacie publicznej.
Collegium Maius UJ, Kraków, 20 czerwca 2012 r. fot. Grażyna Makara
I

Idea stworzenia w Kościele przyjaznego miejsca do dyskusji z niewierzącymi na ważne tematy, wysunięta przez Benedykta XVI w grudniu 2009 r., została zaadaptowana do warunków polskich. Podczas spotkania 20 czerwca na dziedzińcu Collegium Maius UJ bp Grzegorz Ryś tak tę -adaptację wyjaśniał: „Zdaliśmy sobie sprawę, że to wszystko już przerabialiśmy – to przecież doświadczenie polskiego Kościoła lat 70. i 80. Narodził się więc pomysł, żeby uczestnikom tamtych wydarzeń, a także tym, którzy nazywają ich swoimi mistrzami, zadać pytanie: czy to, co było możliwe wtedy, jest także możliwe dzisiaj?”. Stąd wybór politycznego tematu: „Czy możliwa jest wspólna troska o dobro wspólne?”.

Do debaty zaproszeni zostali: prof. Ryszard Bugaj, jeden z założycieli nowohuckiej Solidarności Mieczysław Gil, Aleksander Hall, prezes PJN Paweł Kowal, członek komitetu politycznego PiS prof. Ryszard...

5397

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]