Reklama

Powrót Bożego Narodzenia

Powrót Bożego Narodzenia

10.12.2007
Czyta się kilka minut
W tegorocznej serii znaczków świątecznych Royal Mail poczta brytyjska wraca do motywów religijnych. W niektórych sieciach handlowych w USA, np. w największej Wal-Mart, personel znów życzy klientom "Merry Christmas" - Wesołych Świąt Bożego Narodzenia, a nie, jak ostatnio, "Happy Holidays" - "Wesołych Świąt" (jakichkolwiek). Do miast USA wracają też choinki, a nawet szopki - nie do pomyślenia 2-3 lata temu, u szczytu antybożonarodzeniowej histerii.
T

To dobry znak - nawet jeśli Royal Mail, chwalona przez Kościół Anglii, tłumaczy, że zwykle wydaje znaczki religijne na przemian ze świeckimi (przed rokiem były to np. bałwanki). Nawet jeśli Wal-Mart nie chce tracić klientów, bo przedkładają "Merry Christmas" nad "Holidays".

Widać że - wbrew dotychczasowemu trendowi ku laickości i swoiście rozumianej "poprawności politycznej" - tradycje chrześcijańskie odzyskują teren. Wielu Amerykanów nie rozumie, czemu władze tego czy innego miasta nie chcą zezwolić na wystawienie publicznie szopki czy choinki, a godzą się na ustawienie tam symboli innych wyznań (w łagodniejszym wariancie pozwalają, ale obowiązkowo na wszystkie symbole razem). Kogo mogą razić tradycje chrześcijańskie? "Mówicie, że nie chcecie, by społeczności inne niż chrześcijańska czuły się zlekceważone. W efekcie to ja czuję się zlekceważony" - pisze w ...

2410

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]