Reklama

Potomstwo jak gwiazdy

Potomstwo jak gwiazdy

27.02.2007
Czyta się kilka minut
Upalny czerwcowy dzień w Jerozolimie. Do autobusu, którym jechałem ze znajomymi, wsiadł młody Arab z żoną i gromadką głośno śmiejących się dzieci. Usiadł naprzeciwko mnie, promieniał dumą. Niechcący skrzyżowaliśmy spojrzenia. Uśmiechnąłem się do niego i pogratulowałem gromadki szkrabów, a on zapytał mnie o żonę i dzieci. "Nie mam. Jestem księdzem katolickim". Nie kryjąc dezaprobaty, pokręcił głową. Ponieważ nie zawsze jest dobrze, gdy szybkość myśli idzie w parze z szybkością języka, jedynie uśmiechnąłem się dyplomatycznie. Pomyślałem sobie o osobach ze zdjęć wiszących na ścianach pokoju pewnego warszawskiego kapłana. Nazywał ich "synkami". Wiedział, że składa ze swojego życia ofiarę, dzięki której zamiast jednego lub dwóch, był duchowym ojcem setek, jeśli nie tysięcy dzieci.
A

Abraham, stary koczownik, stał u kresu życia ze świadomością, że wypełnił wszystko, o co poprosił go nieznany Bóg: porzucił rodzinną ziemię, zamieszkał w nieznanej krainie. Mimo swojego bogactwa czuł, że jakaś jego część pozostała niespełniona. Chociaż mu to Bóg obiecał, a on bezgranicznie uwierzył, nie ma potomstwa. Sprawa z Bogiem jest trudna, bo nie daje żadnych gwarancji, a wszystko opiera się na Jego słowie: "Twoje potomstwo będzie tak liczne jak gwiazdy na niebie". Jak długo można tak ryzykować i wierzyć? Abraham ryzykuje raz jeszcze i postanawia pójść krok dalej. Związać się z nieznanym Bogiem na śmierć i życie przez rytualny akt Przymierza.

Przemienienie to jedno z kluczowych wydarzeń w życiu Jezusa i Apostołów. Krytyczni badacze uważali, że Jezus wstąpił na górę Tabor, aby w samotności przemyśleć swoje posłannictwo. Na górze uczniowie mieliby się...

2861

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]