Reklama

Postać z bańki

Postać z bańki

16.12.2013
Czyta się kilka minut
Gdy do ozdabiania szopek zaczęto używać staniolu, nie było jeszcze odpowiednich klejów. Wieczorem, po konkursie pod pomnikiem Mickiewicza, na pustym Rynku słychać było, jak szopki głośno cykały. To staniol odpadał na rogach.
Trzy pokolenia rodziny Malików w czasie próby pastorałek, Kraków, 10 grudnia 2013 r. Fot. Grażyna Makara
C

Cecylii zapala się oko: – Trzeba jeszcze wspomnieć o tym, że na Święta mamy wróżbę, którą traktujemy sakramencko serio.
Pani Anna: – Faktycznie, po orzechu kilka razy przyszło do nas szczęście. Takie ewidentne, niespodziewane. Choć ani to ślub, ani dziecko nie było.
Z rogu pokoju dobiega głos Rozalii: – Mnie tam orzech nigdy jeszcze się nie trafił...
Tylko pan Jan, oparty o róg olbrzymiego stołu, przysłuchuje się rozmowie w milczeniu.
Do Świąt zostało jeszcze kilkanaście dni. Starczy czasu, by wnieść choinkę – wysoką na tyle, aby szurała o sufit. Rozłożyć długi stół. Oraz przećwiczyć kolędy i pastorałki – niektóre tak frywolne, że nie usłyszy się ich w żadnym kościele.
Kilkanaście dni. Ale w mieszkaniu Malików – krakowskich szopkarzy, rzeźbiarzy, malarzy, muzyków i społeczników – już teraz emocje rozbudza bożonarodzeniowy orzech włoski. Pani Anna chowa...

13637

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]