Reklama

Post scriptum

Post scriptum

16.03.2010
Czyta się kilka minut
Okładka ostatniego numeru "Tygodnika" może przerazić: ciemna ściana z dwoma złowieszczo nieruchomymi postaciami w szpitalnych fartuchach. A niżej alarm: "Co roku z powodu błędów lekarskich może umierać w Polsce od 7,8 tys. do 25 tysięcy pacjentów. To jakby znikało małe miasto".
S

Sygnalizowany materiał zaczyna się na stronie trzeciej. Tutaj komunikat zostaje wyeksponowany w wersji wyostrzonej: "Co roku z powodu błędów lekarskich znika w Polsce małe miasto". Już nie trzeba pytać, co znaczą słowa z pierwszej strony "może umierać" i wachlarz od liczby cztero- do pięciocyfrowej. W lekturze okazuje się zresztą, że owe przerażające dane to szacunki jednego instytutu naukowego, wysnute z danych statystycznych amerykańskich, brytyjskich i niemieckich. Bo w Polsce nikt nie zbiera takich danych.

Trudno o bardziej poruszający temat niż ta właśnie sprawa: życie zagrożone nie tylko przez ludzką niezdolność do niepopełniania błędów, ale przez winy: zaniedbań, ignorancji, a i wstrząsającej nieczułości, jeszcze z brakiem wyobraźni splątanej... Ale właśnie lektura podnoszonych alarmów musi zrodzić pytanie o ich funkcję i spodziewane rezultaty. Jaką...

2618

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]