Reklama

Pośmiertna podróż Jana Pawła II

Pośmiertna podróż Jana Pawła II

07.07.2009
Czyta się kilka minut
Sekcja telewizji włoskiej (RAI), która zajmuje się transmisjami z Watykanu we współpracy z watykańskim centrum TV (RAI Vaticano), a ściślej jej dyrektor Giuseppe De Carli, wystąpiła z sugestią, by zaraz po beatyfikacji lub kanonizacji Jana Pawła II jego relikwie odbyły podróż do Polski i po Polsce. "Wyobrażam sobie - napisał w maju tego roku De Carli - zdumiewający scenariusz: pociąg, który się zatrzymuje w najważniejszych miastach Europy i Polski, dzięki czemu cały naród może uklęknąć i prosić, może »zobaczyć i dotknąć« największego Polaka. Rzeka łask spłynęłaby na tę część Europy. Byłaby to »pielgrzymka zielonoświątkowa«".
P

Pomysł nie bez precedensu. Mamy co najmniej kilku świętych wędrujących po śmierci. Nie tak dawno przeżywaliśmy podróż doczesnych szczątków św. Teresy z  Lisieux.­ Jeśli chodzi o papieży, to pośmiertną podróż do Wenecji odbył św. Pius X, który, jako Giuseppe Sarto, patriarcha tego miasta, wyruszając na konklawe, żegnającym go tłumnie wenecjanom obiecał: "Żywy czy martwy, do was wrócę".

Taka pośmiertna podróż Jana Pawła II byłaby wspaniałym darem dla osób, które z różnych racji, m.in. z braku pieniędzy, nie mogą pielgrzymować do rzymskiego grobu. Dla lokalnych kościołów byłyby to rekolekcje z Janem Pawłem II, dla Polaków okazja do refleksji nad tym, co z Niego w nas zostało. Jestem za, nawet gdyby w zamian za sfinansowanie tej pielgrzymki RAI chciała dla siebie praw do wyłączności relacji. Jestem za, bo sam pielgrzymowałem do grobowca w krypcie u "świętego...

1049

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]