Reklama

Poseł karany, ale nie wylany

Poseł karany, ale nie wylany

13.06.2004
Czyta się kilka minut
Jakiś czas temu w trakcie obrad naszej Rady Gminnej jeden z radnych, oburzony kłamstwami innego (zresztą szwagra), zwrócił się do niego tymi oto słowy: Jak nie przestaniesz, to cię zarżnę jak świnię. W szybkim tempie odbył się proces, a ponieważ radny należał do opozycji, skazano go surowo i dopiero dzięki apelacji - kiedy to bronił go sławny lubelsko-krakowski profesor prawa, a nasz przyjaciel - wyszedł z jakimś minimalnym wyrokiem. Okazało się jednak, że radny z wyrokiem (jakimkolwiek) nie może już być radnym, bo tak stanowi ordynacja.
P

Przypomniał mi się ten przypadek, bo powrócił temat posła z wyrokiem. Można naturalnie się zastanawiać, jakie powinny być granice immunitetu, jakiego typu wyroki powinny być brane pod uwagę, a jakiego - nie. Jednakże jest coś zupełnie absurdalnego w sytuacji, kiedy to pijany zawodowy kierowca traci prawo wykonywania zawodu, księgowa, która się świadomie pomyliła - również, a poseł skazany za oczywiste przestępstwo (nie za nadużycie wolności słowa czy inne przypadki związane z nadgorliwym wykonywaniem mandatu, lecz za kradzież lub oszustwo) może dalej pełnić swoją funkcję.

Rozumiem, że to się ma zmienić, jednak jest to przykład, jak w Polsce układane jest prawo w wielu dziedzinach. Przecież sprawa ta nie jest nowa i wszędzie na świecie reprezentanci ludu kradną i oszukują. W Ameryce był sławny przypadek bardzo wpływowego kongresmana polskiego pochodzenia Dana...

2805

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Uwaga! Przypominamy o ciszy wyborczej. Trwa ona od północy z 10 na 11 lipca do momentu zakończenia głosowania w wyborach prezydenckich 12 lipca. W tym czasie nie wolno prowadzić agitacji wyborczej, również w internecie. Za złamanie zakazu agitacji grozi kara grzywny.

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]