Reklama

Portret artysty

Portret artysty

20.11.2005
Czyta się kilka minut
Żyję całkiem samotnie, więc się nie nudzę.Sándor Márai, Dziennik Był poetą, prozaikiem, przenikliwym obserwatorem rzeczywistości, outsiderem, romantykiem. Degeneratem, pijakiem i obibokiem. Charles Bukowski (1920-1994) ponownie na wielkim ekranie.
U

Urodził się w Niemczech, jako dziecko wraz z rodzicami wyjechał do USA. Wojskowy dryl narzucony przez ojca rodził poczucie wyobcowania. Traumatyczne dzieciństwo odcisnęło piętno na jego twórczości, lecz głównie na życiu. Po jednej z domowych awantur uciekł z domu, by już nigdy nie wrócić. Odtąd jeździł od miasta do miasta, nocował w pokojach wynajmowanych na kilka dni, na dworcach, na parkowych ławkach. Dorywcze zajęcia zmieniał równie szybko jak przypadkowo poznawane kobiety. Antidotum na samotność stanowiły alkohol i przygodny seks. Przesycony rozpaczą przekuwał ją w cynizm. Cyniczne były również jego powieści.

Na ekrany kin trafiał rzadko, jak na jednego z najciekawszych autorów powojennej literatury amerykańskiej (jego książki wydaje u nas oficyna Noir sur Blanc). Pierwszej ekranizacji jego prozy dokonał Marco Ferreri, autor słynnego “Wielkiego żarcia"....

5560

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]