Reklama

Portrecistka frustracji

Portrecistka frustracji

01.04.2019
Czyta się kilka minut
P

Powieść Delphine de Vigan to kameralny dramat rozpisany na kilka głosów. Oś fabuły jest banalna – oto dwóch nastolatków odkrywa zakazane uroki picia alkoholu. Po jakimś czasie zaczyna to budzić obawy ich nauczycielki, która, porzucając profesjonalny dystans, angażuje się coraz mocniej w ich życie. Sprawa szybko jednak wymyka się spod kontroli – chłopcy piją na umór, aby uciec przed piekłem rodzinnego życia. Rozwiedzeni, przepełnieni goryczą i zatopieni w depresyjnej beznadziei rodzice nie są w stanie nawet dostrzec problemu, o śladowej choćby empatii nie wspominając. W krótkich, dynamicznie zmieniających perspektywę rozdziałach autorka kreśli brutalny obraz francuskiej zubożałej klasy średniej, która nie tylko nie potrafi wydobyć się z przytłaczającej szarości swojego życia, ale dodatkowo tę niemoc i brak nadziei reprodukuje w kolejnym pokoleniu. De Vigan wyrasta na czołową portrecistkę lęków i frustracji współczesnego Zachodu. ©℗

Delphine de Vigan LOJALNOŚĆ, przeł. Krystyna Szeżyńska-Maćkowiak, Sonia Draga, Warszawa 2019


Autor artykułu

Krytyk literacki, stale współpracuje z Tygodnikiem Powszechnym. Redaktor literacki Conrad Festival, doktorant na Wydziale Polonistyki UJ. Prowadzi podkast literacki „Book’s not dead”.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]