Reklama

Portrecistka frustracji

Portrecistka frustracji

01.04.2019
Czyta się kilka minut
P

Powieść Delphine de Vigan to kameralny dramat rozpisany na kilka głosów. Oś fabuły jest banalna – oto dwóch nastolatków odkrywa zakazane uroki picia alkoholu. Po jakimś czasie zaczyna to budzić obawy ich nauczycielki, która, porzucając profesjonalny dystans, angażuje się coraz mocniej w ich życie. Sprawa szybko jednak wymyka się spod kontroli – chłopcy piją na umór, aby uciec przed piekłem rodzinnego życia. Rozwiedzeni, przepełnieni goryczą i zatopieni w depresyjnej beznadziei rodzice nie są w stanie nawet dostrzec problemu, o śladowej choćby empatii nie wspominając. W krótkich, dynamicznie zmieniających perspektywę rozdziałach autorka kreśli brutalny obraz francuskiej zubożałej klasy średniej, która nie tylko nie potrafi wydobyć się z przytłaczającej szarości swojego życia, ale dodatkowo tę niemoc i brak nadziei reprodukuje w kolejnym pokoleniu. De Vigan wyrasta na czołową portrecistkę lęków i frustracji współczesnego Zachodu. ©℗

Delphine de Vigan LOJALNOŚĆ, przeł. Krystyna Szeżyńska-Maćkowiak, Sonia Draga, Warszawa 2019


Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

Krytyk literacki, stale współpracuje z Tygodnikiem Powszechnym. Redaktor literacki Conrad Festival, doktorant na Wydziale Polonistyki UJ. Prowadzi podkast literacki „Book’s not dead”.

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]