Reklama

Pomnik bohatera

Pomnik bohatera

15.05.2006
Czyta się kilka minut
Spektakl Ryszarda Bugajskiego to fabularyzowany dokument przedstawiający ostatnie lata życia Witolda Pileckiego.
Marek Proboszcz (Rotmistrz Pilecki)
P

Pilecki był żołnierzem wojny z bolszewicką Rosją w 1920 roku. Podczas II wojny światowej dobrowolnie dał się aresztować i zamknąć w Auschwitz, gdzie przygotowywał konspirację. Z obozu uciekł po dwóch latach, walczył w powstaniu warszawskim, następnie w szeregach II Korpusu Polskiego generała Andersa. Po zakończeniu wojny udał się do komunistycznej Polski i prowadził działalność wywiadowczą na rzecz rządu londyńskiego. Wkrótce został aresztowany przez UB. Tutaj rozpoczyna się spektakl - jesteśmy w Warszawie; Pilecki jest więziony i przesłuchiwany, następnie zostaje skazany na karę śmierci i stracony.

Scenariusz Bugajskiego powstał w oparciu o odtajnione w latach 90. dokumenty z przesłuchań. Zdjęcia do spektaklu wykonano w więzieniu przy ulicy Rakowieckiej, gdzie Pilecki był przetrzymywany, i w gmachu dawnego rejonowego Sądu Wojskowego. Przedstawienie...

3545

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]