Reklama

Ładowanie...

Pomnik bohatera

15.05.2006
Czyta się kilka minut
Spektakl Ryszarda Bugajskiego to fabularyzowany dokument przedstawiający ostatnie lata życia Witolda Pileckiego.
Marek Proboszcz (Rotmistrz Pilecki)
P

Pilecki był żołnierzem wojny z bolszewicką Rosją w 1920 roku. Podczas II wojny światowej dobrowolnie dał się aresztować i zamknąć w Auschwitz, gdzie przygotowywał konspirację. Z obozu uciekł po dwóch latach, walczył w powstaniu warszawskim, następnie w szeregach II Korpusu Polskiego generała Andersa. Po zakończeniu wojny udał się do komunistycznej Polski i prowadził działalność wywiadowczą na rzecz rządu londyńskiego. Wkrótce został aresztowany przez UB. Tutaj rozpoczyna się spektakl - jesteśmy w Warszawie; Pilecki jest więziony i przesłuchiwany, następnie zostaje skazany na karę śmierci i stracony.

Scenariusz Bugajskiego powstał w oparciu o odtajnione w latach 90. dokumenty z przesłuchań. Zdjęcia do spektaklu wykonano w więzieniu przy ulicy Rakowieckiej, gdzie Pilecki był przetrzymywany, i w gmachu dawnego rejonowego Sądu Wojskowego. Przedstawienie...

3545

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Tygodnik espresso
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. Kup Tygodnik espresso i zacznij dzień od spokoju.

Dostęp roczny
199,90 zł

298,80 zł 99 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]