Reklama

Polska wersja

Polska wersja

16.08.2014
Czyta się kilka minut
Mój drogi Piołunie,
z

zainspirowany, a przede wszystkim ośmielony licznymi katolickimi audycjami, komentarzami i felietonami, jak również kwitnącą w tym kraju sztuką homiletyczną – zebrałem się wreszcie w garść i postanowiłem przepisać cztery bzdurne opowiastki o Nieprzyjacielu na nadwiślańską modłę. I czemu się dziwisz, drogi Piołunie? Pora ku temu najwyższa. Są przecież już przekłady na góralszczyznę i kaszubszczyznę, a lat temu kilka furorę zrobiła hiphopowa „Dobra czytanka według św. Zioma Janka”. Oczywiście moje opus magnum odznacza się dużo ambitniejszym zamysłem twórczym niż podmiana „niewiasty” na „laskę” albo „usiadł” na „glebnął”. Zamierzam tu i ówdzie przeredagować bądź zgubić co nieco w przekładzie – a wszystko w szczytnym celu, żeby wiernie oddać nadwiślański świata ogląd. Dopasować lekturę do oczekiwań i mentalności odbiorców.
Lekka to robota, łatwa i przyjemna. Oto kilka...

4657

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]