Reklama

Polska-Ukraina: za mało konkretów

Polska-Ukraina: za mało konkretów

20.11.2006
Czyta się kilka minut
W minionym tygodniu premier Jarosław Kaczyński był z jednodniową wizytą w Kijowie i spotkał się z tamtejszą elitą polityczną: prezydentem, premierem, ministrem spraw zagranicznych, przedstawicielką opozycji. Paleta różnych opcji zmusza do lawirowania i zachowywania dyplomacji aż do tego stopnia, że ukraińscy dziennikarze mówili, iż Polska uznaje nad Dnieprem dwóch szefów rządu: Wiktora Janukowycza i Julię Tymoszenko. Rozmowy zdominował temat przedłużenia rurociągu Odessa-Brody do Płocka; ma nim popłynąć do Polski kaspijska ropa. Za główny cel wizyty premiera można więc uznać poszukiwanie sojusznika w dywersyfikacji rosyjskich dostaw energii. Polska i ukraińska strona zgodziły się, że przedłużenie rurociągu jest konieczne. Jednak po obu stronach występują różnice i obawy, paraliżujące realizację projektu: Polacy chcą być pewni, że Ukraińcy zdecydują się wykorzystywać go w kierunku europejskim, Ukraińcy chcą szybkich deklaracji. Janukowycz starał się - łagodnie mówiąc - zdopingować polską stronę i stwierdził, że w pierwszej kolejności rurę można połączyć ze Słowacją. Oprócz rurociągu poruszono problemy ukraińskiego biznesu w Polsce i proeuropejskich aspiracjach Ukrainy. Co prawda zniesiono ukraińskie embargo na import polskiego mięsa, ale przez skomplikowane procedury naszym przedsiębiorcom nie będzie łatwo wejść na tutejszy rynek.
B

Była to pierwsza wizyta Jarosława Kaczyńskiego za wschodnią granicą. Ważna, bo Polska pokazała, że Ukraina wciąż liczy się dla niej jako partner - jak podkreślił Kaczyński - niezależnie od tego, jaka opcja polityczna rządzi nad Dnieprem. Było to jednak bardziej wydarzenie symboliczne. Brakło konkretów. Tym bardziej, że tak ważnych dla Polski spraw jak rurociąg nie poruszano po raz pierwszy.

415

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]