Reklama

Polska opowiedziana na nowo

Polska opowiedziana na nowo

18.12.2006
Czyta się kilka minut
Kiedy wybitna uczona obchodzi jubileusz, uczniowie przygotowują zwykle księgę pamiątkową. Zapewne i zbliżający się jubileusz profesor Marii Janion zostanie w ten sposób uczczony; na razie jednak ona sama sprawiła nam prezent na swoje urodziny, wydając nową książkę. Gorącą i aktualną, choć tytuł i okładka z ryciną Andriollego sugerować by mogły co innego.
R

Rycina przedstawiająca "Śmierć Masława" ilustruje jedną z powieści Józefa Ignacego Kraszewskiego. Powieść stanowi ogniwo cyklu poświęconego dziejom Polski (od "Starej baśni" po "Saskie ostatki"), jej akcja toczy się w wieku XI, a bohaterem tytułowym jest przywódca buntu przeciw dynastii Piastów, który korzystając z rozprzężenia po śmierci Mieszka II i najazdu czeskiego przejął władzę na Mazowszu. Pojawia się on też we wcześniejszej o lat kilkadziesiąt powiastce gotyckiej Zygmunta Krasińskiego. W obu dziełach, także u trzeźwego Kraszewskiego, odnajdujemy klimat romantycznej frenezji.

Czemu miałaby nas interesować romantyczna interpretacja wydarzeń sprzed blisko tysiąca lat? "W tajemniczej postaci Masława - pisze autorka - zawęźla się kilka kluczowych momentów z dziejów państwowości i chrześcijaństwa w Polsce". Przyjmuje się na ogół, że tłem zaburzeń, które...

7909

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]