Reklama

Ładowanie...

Opowiadać o ludzkim cierpieniu

06.02.2007
Czyta się kilka minut
Społeczeństwo powinno dojrzeć do przyjęcia światopoglądu tragicznego, skonfrontowania się z prawdą o bólu, tragiczności, absurdzie i paradoksalności naszego życia, o tym, że żyjąc, tracimy życie.
Maria Janion /fot. W. Olkuśnik - Agencja Gazeta
A

Andrzej Franaszek: - Czy rzeczywiście, jak pisze Pani w "Niesamowitej Słowiańszczyźnie", żyjemy w kraju postkolonialnym, do dziś zmagającym się z konsekwencjami utraty niepodległości?

MARIA JANION: - Tak uważam, i mam na to wiele dowodów. Tzw. krytyka postkolonialna - mówiąc skrótowo - zwraca uwagę na rozmaitego rodzaju spustoszenia pozostawione przez lata obcej dominacji. Wśród nich wymienia się najczęściej poczucie upokorzenia i niższości wobec cywilizacji "Zachodu" (który w naszym przypadku "nie przyszedł z pomocą"), stowarzyszone jednocześnie z mesjanicznymi wyobrażeniami o swej wyższości; wynikającą stąd wielką podatność na nacjonalizm oraz trudności "połączenia tożsamości narodowej i religijnej z demokracją i równouprawnieniem płci". Ta krytyka wskazuje na ubóstwo i nędzę, również kulturową, krajów przywróconych po wielu latach niepodległemu bytowi. To...

28462

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]