Opowiadać o ludzkim cierpieniu
Opowiadać o ludzkim cierpieniu

Andrzej Franaszek: - Czy rzeczywiście, jak pisze Pani w "Niesamowitej Słowiańszczyźnie", żyjemy w kraju postkolonialnym, do dziś zmagającym się z konsekwencjami utraty niepodległości?
MARIA JANION: - Tak uważam, i mam na to wiele dowodów. Tzw. krytyka postkolonialna - mówiąc skrótowo - zwraca uwagę na rozmaitego rodzaju spustoszenia pozostawione przez lata obcej dominacji. Wśród nich wymienia się najczęściej poczucie upokorzenia i niższości wobec cywilizacji "Zachodu" (który w naszym przypadku "nie przyszedł z pomocą"), stowarzyszone jednocześnie z mesjanicznymi wyobrażeniami o swej wyższości; wynikającą stąd wielką podatność na nacjonalizm oraz trudności "połączenia tożsamości narodowej i religijnej z demokracją i równouprawnieniem płci". Ta krytyka wskazuje na ubóstwo i nędzę, również kulturową, krajów przywróconych po wielu latach niepodległemu bytowi. To...
Dodaj komentarz
Chcesz czytać więcej?
Wykup dostęp »
Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie!
Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.
Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!
Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »
Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.
Zapoznaj się z Regułami forum
Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]