Reklama

Opowiadać o ludzkim cierpieniu

Opowiadać o ludzkim cierpieniu

06.02.2007
Czyta się kilka minut
Społeczeństwo powinno dojrzeć do przyjęcia światopoglądu tragicznego, skonfrontowania się z prawdą o bólu, tragiczności, absurdzie i paradoksalności naszego życia, o tym, że żyjąc, tracimy życie.
Maria Janion /fot. W. Olkuśnik - Agencja Gazeta
A

Andrzej Franaszek: - Czy rzeczywiście, jak pisze Pani w "Niesamowitej Słowiańszczyźnie", żyjemy w kraju postkolonialnym, do dziś zmagającym się z konsekwencjami utraty niepodległości?

MARIA JANION: - Tak uważam, i mam na to wiele dowodów. Tzw. krytyka postkolonialna - mówiąc skrótowo - zwraca uwagę na rozmaitego rodzaju spustoszenia pozostawione przez lata obcej dominacji. Wśród nich wymienia się najczęściej poczucie upokorzenia i niższości wobec cywilizacji "Zachodu" (który w naszym przypadku "nie przyszedł z pomocą"), stowarzyszone jednocześnie z mesjanicznymi wyobrażeniami o swej wyższości; wynikającą stąd wielką podatność na nacjonalizm oraz trudności "połączenia tożsamości narodowej i religijnej z demokracją i równouprawnieniem płci". Ta krytyka wskazuje na ubóstwo i nędzę, również kulturową, krajów przywróconych po wielu latach niepodległemu bytowi. To...

28462

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]