Reklama

Polska dla grzecznych dzieci

23.03.2003
Czyta się kilka minut
Pod wprawnym skalpelem analitycznym Anny Landau-Czajki skromne książeczki dla najmłodszych okazują się wymownymi lustrami odbijającymi i realia, i ideały swych epok.
N

Nie potrafię pisać o tej książce inaczej jak z podziwem. Anna Landau-Czajka przeczytała kilkaset elementarzy, abecadlników, wypisów, czytanek, słowem pierwszych książek do nauki dla najmłodszych dzieci od lat 5 do 10, poczynając od wydanego w roku 1785 księdza Onufrego Kopczyńskiego „Elementarza dla szkół parafijalnych narodowych, zawierającego naukę pisania i czytania, katechizm, naukę obyczajową, naukę rachunków”, a kończąc na podręcznikach, które ledwie co opuściły prasę drukarską. Nie interesowała jej przy tym metodyka uczenia dzieci liter i sylabizowania, lecz świat w tych elementarzach i czytan-kach przedstawiony, jego ewolucja przez dwa stulecia z górą.

Świat przede wszystkim codzienny, dziecku najbliższy i odwołujący się do pierwszych jego spostrzeżeń: rodzina, pożywienie, zdrowie, choroba i śmierć najbliższych, praca rodziców i dzieci, szkoła, nauka i odpoczynek....

8408

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Tak, chcę
czytać więcej »

Masz już konto? Zaloguj się

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]