Reklama

Polityk, co wierzył

05.09.2004
Czyta się kilka minut
19 sierpnia 1954 r., w Sella k. Trydentu zmarł Alcide De Gasperi. Obchody 50. rocznicy jego śmierci odbyły się w Trydencie i Rzymie. Podczas nabożeństwa odprawianego, jak co roku, w rzymskiej bazylice San Lorenzo Fuori le Mura (w obecności m.in. prezydenta Republiki Oscara Luigi Scalfaro) kaznodzieja - o. Carmine De Filippis - stwierdził, że dojrzał już czas, by rozpocząć proces beatyfikacyjny tego wielkiego człowieka.
N

Na główne obchody w Trydencie, rodzinnym mieście De Gasperiego, przybyli m.in. Romano Prodi i Helmut Kohl. Byłemu kanclerzowi Niemiec wręczono międzynarodową nagrodę fundacji “Alcide De Gasperi". Kard. Giovanni Battista Re, który przewodniczył Mszy w Trydencie, nie mówił wprawdzie o beatyfikacji De Gasperiego, ale ukazał go jako człowieka i polityka o najwyższych kwalifikacjach moralnych i religijnych: “Katolik poważny i przekonany, z determinacją umiał prowadzić politykę, w którą wierzył, zachowując jednocześnie szacunek dla innych, uważnie wsłuchując się w prawdę zawartą w cudzych racjach - mówił prefekt Kongregacji ds. Biskupów. - De Gasperi w wolności i demokracji umiał utrzymać równowagę i stworzyć przestrzeń dla tych, którzy reprezentując orientację inną niż on sam, godzili się na budowanie siły politycznej, której zadaniem była ochrona wolności także dla innych. Jego...

3639

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Tak, chcę
czytać więcej »

Masz już konto? Zaloguj się

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]