Reklama

Polak łyknie wszystko

Polak łyknie wszystko

12.03.2016
Czyta się kilka minut
„TP” 7/2016
W

W artykułach na temat spożycia leków bez recepty i suplementów diety został poruszony bardzo ważny problem. Jako lekarz spotkałem chorą, która odstawiła leki moczopędne i zaczęła brać suplement diety „na nadmiar wody w organizmie”. Z fatalnym dla niej skutkiem! Inna historia. Do gabinetu wchodzi syn pacjentki, informując mnie, że znajoma zrobiła mamie test na „zakwaszenie”. I oczywiście „mama jest zakwaszona”. Znajoma przejrzała apteczkę tej kobiety i stwierdziła, że większość specyfików może wywoływać ten problem, więc syn proponuje, bym zmienił mamie leki. Kolejny przypadek. Chora z powodu migotania przedsionków wykupiła zapisany nowoczesny specyfik przeciwkrzepliwy. Tyle że na własną rękę nabyła też i zaczęła zażywać inny, o podobnym działaniu, za to dostępny bez recepty. Doszło do krwawienia i niewydolności nerek...
To wszystko jest skutkiem reklam oraz niskiej świadomości społecznej. Przy czym siła przemysłu reklamowego stawia tych, którzy próbują uświadamiać ludzi, na z góry przegranej pozycji. Niedawno sam się rozchorowałem, więc poszedłem do apteki. Reklamowane w stacjach radiowych suplementy idą jak woda, poza tym są na nie ogłaszane promocje cenowe. Ja to ignoruję, ale większość społeczeństwa wierzy i kupuje. A reklamy są bardzo sprytne – lekarze skarżący się na nie do Komisji Etyki Reklamy nie odnoszą sukcesów.
Inny ważny aspekt sprawy – nieporuszony w tekstach „TP” – to tzw. onkoszkodliwość reklam. Zachęta do kupowania suplementów diety może opóźnić diagnostykę onkologiczną. Ale nie tylko: znana jest mi reklama zachęcająca, by się nie spieszyć z insuliną w leczeniu cukrzycy. Oczywiście paragrafu na to nie ma, ale szkody zdrowotne i społeczne są niepowetowane!

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]