Reklama

Ładowanie...

Polacy brali odwet na Stalinie

11.05.2014
Czyta się kilka minut
Nie tylko dla Polaków bitwa o Monte Cassino to legenda.
D

Dla Brytyjczyków, Amerykanów, Kanadyjczyków czy Nowozelandczyków stała się ona sposobem na zdefiniowanie ich udziału w całej włoskiej kampanii 1943-45. Choć wywołuje skojarzenia dobre i złe. Dobre, bo alianci zwyciężyli. Złe z powodu wielkich strat i zniszczenia klasztoru. Nalot na klasztor był nieprzemyślaną decyzją, bez usprawiedliwienia; zginęli w nim nie tylko Niemcy, ale też cywile i zakonnicy.
Oczywiście ci, którzy studiują historię wojskowości, Monte Cassino wiążą głównie z jednym krajem: Polską. Powody są dwa: Polacy zdobyli klasztor, co nikomu wcześniej się nie udało, a dziś za klasztorem jest wzruszający polski cmentarz. Dlaczego to Polakom powierzono ostateczne natarcie? Uważano ich za bardzo dobrych żołnierzy. Podczas kampanii włoskiej wśród Amerykanów i Brytyjczyków częste były dezercje, ale nie wśród Polaków. Jeszcze w marcu, przed końcem trzeciej ofensywy, gen....

1833

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]