Reklama

Pół wieku niepodległości Singapuru

Pół wieku niepodległości Singapuru

10.08.2015
Czyta się kilka minut
Kiedyś rybacki port, dziś światowe centrum handlu: Singapur świętuje właśnie pół wieku niepodległości.
Fot. Philip Gendreau / BETTMANN / CORBIS; PROFIMEDIA / CORBIS
K

Kiedy w 1965 r. to azjatyckie miasto zmuszono do opuszczenia federacji z Malezją, niewielu wróżyło mu dobrą przyszłość. 50 lat później jest miejscem wyjątkowym: jedynym w świecie w pełni niezależnym państwem-miastem, światowym centrum handlu i finansów, ważnym portem. A także… jedyną pośród najbogatszych państw świata republiką, w której nigdy nie zmieniła się partia rządząca. Jest też, w dużej mierze, dziełem jednego człowieka – zmarłego w marcu Lee Kuan Yewa, premiera w latach 1959-90, który przeobraził Singapur w Azję w wersji light: kraj bez korupcji, chaosu w ruchu ulicznym, w którym w powszechnym użyciu jest język angielski, a woda z kranu nadaje się do picia. I choć light bywa również miejscowa demokracja (Lee Kuan Yew tłumaczył, że bez ograniczenia niektórych swobód obywatelskich sukces transformacji nie byłby możliwy), na Singapur z zazdrością spogląda dziś nie tylko Azja. ©

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]