Reklama

Po czarnym czwartku

Po czarnym czwartku

20.01.2015
Czyta się kilka minut
Spekulanci, cwaniaki, utracjusze – to tylko kilka spośród epitetów, jakie wypełniają internet od „czarnego czwartku”, kiedy kilkaset tysięcy Polaków zaczęło nerwowo odświeżać strony z kursami walut. To o nas, posiadaczach kredytów frankowych.
Z

Zachciało się kombinować, to teraz macie!”. „Po co było się zadłużać?” – czytamy o sobie. Jeśli więc chodzi o tendencję do zadłużania się, wielu z nas unika jak ognia dodatkowych pożyczek, odkąd co miesiąc musi spłacić ratę. Co więcej: gdyby można było cofnąć czas, teraz pewnie nie zdecydowalibyśmy się nawet i na to jedyne wieloletnie zobowiązanie, ale nie z powodu zmiany kursu, lecz świadomości. Przecież jakość życia spędzonego w wynajmowanym mieszkaniu nie różni się niczym od tego we własnym. Paradoks: do podobnych wniosków dochodzi się dopiero z pewnym bagażem lat, podczas gdy dekadę temu, gdy sygnowaliśmy umowy z bankami, posiadanie swojego lokum było dla nas jednym z przejawów bycia dojrzałym.

Piszę „my”, „nas”, bo liczną wśród frankowiczów grupą są ludzie z pokolenia 30-40-latków, dziesięć lat temu stawiający pierwsze kroki na zawodowej drodze. Weszliśmy na rynek pracy w...

5175

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]