Reklama

Pojęcia coraz bardziej nieostre

Pojęcia coraz bardziej nieostre

19.06.2005
Czyta się kilka minut
Niedawno, w trakcie sporu o przekazywanie tzw. teczek komisji ds. Orlenu, jeden z prawicowych polityków pobłażliwie uspokajał w telewizji, że jawność archiwów dawnych służb specjalnych nikomu nie zagrozi, bo winni zostaną słusznie napiętnowani, a niewinni natychmiast zweryfikowani. Prawda nas wyzwoli - wtórował mu później drugi polityk, w imieniu swojej partii zapowiadający pełne otwarcie zasobów IPN dla wszystkich. Równocześnie wydarzenia dokumentują jeden tylko fakt: upadek jakichkolwiek standardów zachowań w tej sferze.
K

Komisja sejmowa badająca sprawy z późnych lat 90. zażądała teczek arbitralnie wybranych świadków, z materiałami z czasów głębokiego PRL. Spór pomiędzy ekspertami o zasadność prawną tego żądania przeciął prezes IPN, który ustąpił pod kilkoma warunkami, m.in. że komisja nie naruszy dóbr osobistych świadków. Natychmiast po dostarczeniu pierwszych teczek poseł z komisji warunki złamał, opowiadając dziennikarzom o poszlakach i podejrzeniach, jakie sam z poznanej teczki (bez dowodów) wysuwa. Uznał się przy tym za uprawnionego, skoro “materiały są jawne", i zyskał szerokie poparcie mediów, dla których wartość nadrzędną ma sensacja. Prezes IPN nie wykonał własnej groźby, że odmówi komisji wydania reszty materiałów, i można już tylko oczekiwać dalszych rewelacji na podobnym poziomie. Wchodzimy przecież w kampanię wyborczą. A uwaga lidera PiS, że zaczynamy mieć do czynienia nie z...

1313

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]