Reklama

Śmiech Wulkana

Śmiech Wulkana

27.04.2010
Czyta się kilka minut
Islandia leży w sercu cyrkulacji cyklonalnej. Tu tworzy się większość niżów zmierzających do kontynentalnej Europy. Dlatego islandzkie wulkany dymiły, dymią i będą dymić w naszą stronę. Nie ma co liczyć, że pył wyniesie się na biegun.
Erupcja wulkanu Eyjafjöll, 16 kwietnia 2010 r. / fot. Paul Souders / Corbis
U

Urocza i dzika Islandia przesłała nam obłok pyłu wulkanicznego. Czy raczej - popiołu, bo jest to materiał pochodzący przede wszystkim z rozżarzonej magmy, gwałtownie wyrzucanej podczas erupcji. Ziarna pyłu mają mikrometrową średnicę, choć na mniejsze dystanse wyrzucane są okruchy nawet milimetrowe. Pył najdrobniejszy, który w potężnym wulkanicznym kominie konwekcyjnym dociera do kilometrowych wysokości, może przemieszczać się daleko. Ma zwykle porowatą strukturę, liczne krawędzie i wyżłobienia, jest lekki, ale twardy, działa więc jak proszek polerski. Składa się w znacznym stopniu z krzemionki, ale zależnie od typu wulkanu może mieć bardzo różne parametry fizyczne, a więc także temperaturę topnienia.

Drobiny

Koncentracja pyłu także bywa bardzo różna, ale tam, gdzie notuje się zagrożenia, jest ona porównywalna do burz pyłowych...

17942

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]