Reklama

Podzielony Abraham

Podzielony Abraham

13.01.2009
Czyta się kilka minut
Wojna w Gazie zepchnęła w cień to, co dzieje się na Zachodnim Brzegu Jordanu. Trwający tu stan napięcia w każdej chwili może przerodzić się w starcie. Na przykład w Hebronie.
G

Grobowiec Patriarchy Abrahama w Hebronie przedzielony jest na pół szybą kuloodporną. Tak aby przez malutkie zakratowane okienka - jedno na stronę muzułmańską, drugie na żydowską - nikt nie mógł już nikogo zastrzelić.

Do Abrahama strzelano raz, ale morderczo: 25 lutego 1994 r. do świątyni wszedł mężczyzna z automatem. Zastrzelił 29 modlących się Palestyńczyków, wielu ranił. Nazywał się Baruch Goldstein. Ten żydowski fundamentalista uważał, że każdy sposób jest dobry, by wypędzić Palestyńczyków z Hebronu.

Odtąd wyznawcy religii wywodzących się od Patriarchy Abrahama modlą się oddzielnie. Podzielone jest też miasto, formalnie będące dziś pod kontrolą Autonomii Palestyńskiej i jej prezydenta Mahmuda Abbasa z ruchu Fatah. Obok 150 tys. Palestyńczyków żyje tu pięciuset żydowskich osadników, w centrum miasta.

Kamienie niezgody

...
8841

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]