Reklama

Podziel się kryzysem

Podziel się kryzysem

03.03.2009
Czyta się kilka minut
Czy w obliczu kryzysu stajemy się bardziej solidarni? "Rzeczpospolita" zamówiła w minionym tygodniu sondaż poświęcony tej właśnie sprawie. Ankietowanych zapytano, czy byliby gotowi zgodzić się na obniżkę pensji, byle tylko ratować miejsca pracy w swojej firmie. "Tak" odpowiedziało 9 procent, "raczej tak" - 44, "raczej nie" - 21, a "nie" - 14. "Te wyniki są bardzo budujące" - skomentował ekonomista Andrzej Sadowski. "Pokazują, że Polacy w obliczu kryzysu zachowują zdrowy rozsądek. Świadczą o rosnącej sile więzi międzyludzkich". Psycholog Janusz Czapiński dodał: "Widać, że Polaków wystraszyła atmosfera kryzysu. Gdyby badania przeprowadzono rok temu, najwyżej 5 procent zgodziłoby się na obniżenie pensji".
P

Patrzę na te wyniki i właściwie nie wiem, co myśleć. Jak czytać takie sondaże, w których zamiast "tak" lub "nie" można wybrać "raczej" - zwłaszcza gdy pytania dotyczą osobistych decyzji etycznych? Jako kilkakrotnie sondowany w różnych sprawach wiem, że "raczej" bywa swoistą furteczką dla sumienia: chciałbym tak postąpić, ale przecież w życiu różnie bywa, jeśli okoliczności okażą się niesprzyjające, kto wie, jak się zachowam... Wybierając odpowiedź "raczej tak", zachowuję pozytywny obraz samego siebie, mimo że moja deklaracja jest "miękka", niezobowiązująca. Gazeta pisze w nagłówku: "Większość godzi się na obniżki, by zachować pracę dla siebie i innych". Ale sondaż pokazuje co innego: mniej niż co dziesiąty badany jest rzeczywiście gotowy do wyrzeczeń, spora grupa ludzi co najwyżej rozważyłaby taką możliwość. Czy to optymistyczny wynik?

Być może źle to czytam...

3334

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]