Reklama

Podwójna miara

Podwójna miara

18.01.2004
Czyta się kilka minut
Straciliśmy prawie połowę terytorium przedwojennego i jeśliby nie przyszło do rekompensaty w postaci Ziem Zachodnich, Polski pozostałoby bardzo niewiele. Dlatego nie bardzo rozumiem, dlaczego w sposób rozłączny omawia się żądania niemieckich wypędzonych i sprawę Polaków wygnanych z ziem, które nam zabrano.
C

Chętnie się za to, zwłaszcza w telewizji niemieckiej, przypomina, że na tych ziemiach obywatele narodowości polskiej nie stanowili większości, mieszkało tam natomiast wielu Białorusinów, Ukraińców (zwanych we Lwowie Rusinami), Litwinów i Żydów, których Niemiec wygubił. Rozumiem, że ma to osłabiać nasze, czyli państwa polskiego, prawa. Jest to ciekawa argumentacja, której nie stosuje się jakoś na przykład wobec Francji, gdzie mieszka dziś pięć i pół miliona muzułmanów i niewiasty muzułmańskie życzą sobie chodzić z głowami obwiązanymi chustą, ani wobec samych Niemiec, gdzie nikt nie proponuje utworzenia ponadpaństwowego regionu łużyckiego. W jeszcze większej mierze dotyczy to Stanów Zjednoczonych, których południe od strony Meksyku tak gęsto się zaludnia przybyszami hiszpańskojęzycznymi, że w niektórych urzędach trzeba już porozumiewać się po hiszpańsku. Stosowanie takiej...

6742

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]