Reklama

Nie zabijajcie nadziei!

Nie zabijajcie nadziei!

03.04.2006
Czyta się kilka minut
"Zrozumiałem, że po raz kolejny w życiu muszę zrezygnować z moich nadziei. Dlatego pozwalam sobie powiedzieć otwarcie to, co czuję - oznajmił ukraiński pisarz Jurij An-druchowycz przed niemiecką publiką. I uderzył pięścią w stół.
Jurij Andruchowycz /fot.E.Lempp
W

Wiosenne Targi Książki w Lipsku to impreza młoda, ale mająca już swe miejsce na niemieckiej i europejskiej "scenie" kulturalnej. Jak każde Targi, także i tegoroczne rozpoczynać miało wydarzenie o wymiarze zarówno kulturalnym, jak i politycznym: wręczenie nagrody za wkład w porozumienie europejskie. Coś, o czym się potem mówi w kuluarach i o czym mogą pisać dziennikarze z redakcji kulturalnych najważniejszych mediów.

Także w tym roku sala lipskiej filharmonii pękała w szwach, gdy w piątek, 17 marca, na scenę wkroczył 46-letni Jurij Andruchowycz. Ukraiński pisarz rodem z Iwano-Frankiwska został wyróżniony za powieść "Dwanaście kręgów" (w Polsce ukazała się ona nakładem wydawnictwa Czarne).

"Lipska Nagroda Książkowa na rzecz Porozumienia Europejskiego" to nie byle co: nie tylko sława, ale także 15 tys. euro. Również uzasadnienie, sformułowane...

13206

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]