Reklama

Podróże domatora

Podróże domatora

21.10.2013
Czyta się kilka minut
Guercino był malarzem intelektualnej i duchowej rewolucji po soborze trydenckim. Co sprawia, że XVII-wiecznego malarza, który długo pozostawał w cieniu Caravaggia, Velázqueza czy Rembrandta, zaczynamy odkrywać na nowo?
Guercino, „Et in Arcadia ego”
B

Był czas, gdy do pracowni Francesca Barbieriego (nazywanego „Zezowatym”, czyli Guercino) w maleńkim Cento, miasteczku niedaleko Ferrary, pozostającej w XVII w. pod wpływem państwa kościelnego, słali zaproszenia na swe dwory władcy tak możni jak angielski Karol I (od którego tytuł szlachecki otrzymał Anton van Dyck) czy francuska Maria Medycejska (dla której Peter Paul Rubens namalował 21 wielkoformatowych obrazów stanowiących apoteozę władczyni, co było rekordem nie tylko ilościowym).

GENIALNY OŚMIOLATEK

Guercino (1591–1666) nie marzył jednak o karierze dworaka. Nie czuł także potrzeby podróżowania w poszukiwaniu inspiracji. Był pewien, że ten, kto zechce zamówić u niego obraz, nadłoży trzydzieści kilka kilometrów (taki dystans dzieli Cento od Ferrary, Bolonii oraz Modeny) – a czas pokazał, że miał rację. Rzemieślniczo-rolniczy świat tuż za oknem...

15855

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]