Reklama

Podróż do piekła

Podróż do piekła

10.05.2015
Czyta się kilka minut
Jak opisać martwe miasto? „Pomocą może być drobny detal, w którym – niczym w soczewce – skupi się synteza tego, co się tutaj stało” – pisze autor. I znajduje taki detal – buty.
D

Dziesiątki, setki, tysiące butów. Dużych i małych. Męskich i damskich”. Bo kiedy Czerwoni Khmerowie wypędzali mieszkańców półtoramilionowego Phnom Penh, kazali im najpierw zdjąć buty... Zbigniew Domarańczyk (1933–2013) jako pierwszy zagraniczny dziennikarz wjechał w styczniu ‘79 z wizą numer 1 do pustej stolicy Kampuczy. Rozmawiał z ocalałymi i z żołnierzami Czerwonych Khmerów wziętymi do niewoli przez wojsko wietnamskie. W 1981 r. ukazała się ta książka – próba ogarnięcia nieogarnialnego, poruszające świadectwo krwawej utopii, która kosztowała życie blisko dwóch milionów ludzi. Wznowienie opatrzono wstępem Wojciecha Tochmana i posłowiem prof. Piotra Ostaszewskiego, które dopowiada to, o czym autor nie mógł wiedzieć bądź czego nie mógł napisać, ograniczony peerelowską cenzurą.

Zbigniew Domarańczyk, „Kampucza, godzina zero”, Wydawnictwo Dowody na Istnienie, Warszawa 2015

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]