Reklama

Podróż, ciało, śmierć

Podróż, ciało, śmierć

07.10.2008
Czyta się kilka minut
Olga Tokarczuk: BIEGUNI - jej książki ("Prawiek i inne czasy", "Dom dzienny, dom nocny", "Gra na wielu bębenkach") trzykrotnie trafiały do finału Nagrody Literackiej Nike i trzykrotnie zwyciężały w plebiscycie czytelników "Gazety Wyborczej". Tym razem wybór czytelników okazał się zgodny z werdyktem jury i w niedzielny wieczór 5 października Olga Tokarczuk odebrała także statuetkę Nike oraz czek.
"

"To nagroda w uznaniu kunsztu, z jakim autorka przez poszarpaną narrację swojej powieści potrafiła oddać nieciągły i pospieszny styl współczesnego życia, splatając niezależne od siebie wątki wspólnym motywem podróży, pośpiechu, biegu" - mówiła w laudacji przewodnicząca jury Małgorzata Szpakowska. Ten wątek - podróży jako formy życia, która zdaje się dziś zastępować bytowanie osiadłe - jest w "Biegunach" oczywisty.

Tytuł odsyła nas do wierzeń odłamu rosyjskich starowierów, wedle których antychryst, władca tego świata, nie zdoła nas dopaść jedynie wtedy, gdy znajdować się będziemy w nieustannym ruchu. "Kto się zatrzyma - skamienieje, kto przystanie, zostanie przyszpilony jak owad, jego serce przebije drewniana igła, jego ręce i stopy będą przedziurawione i przybite do progu i powały... Błogosławiony, który idzie" - to zdania z fragmentu powieści zatytułowanego "Co mówiła...

4117

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]