Reklama

Podróżowanie jest koniecznością

Podróżowanie jest koniecznością

09.10.2007
Czyta się kilka minut
W książce "Bieguni, dziele totalnym, temat podróży jest nie tyle uniwersalnym tematem kultury, ile sprawą osobistą. "Moja energia bierze się z ruchu - z trzęsienia autobusów, z warkotu samolotów, z kołysania promów i pociągów - czytamy na wstępie.
Olga Tokarczuk / fot. ELŻBIETA LEMPP
T

To, co się w ostatnich, powiedzmy, dwóch latach przydarzyło Oldze Tokarczuk, można chyba nazwać kryzysem uznania, bo przecież nie kryzysem popularności. Ugruntowane, jak się wydawało, przekonanie o zjawiskowości i wybitności jej prozy wielokrotnie było kwestionowane, i to nie tylko przez Magdalenę Miecznicką na łamach "Dziennika". Sam do tych likwidatorskich działań przyłożyłem rękę, pisząc chłodno o "Annie Inn w grobowcach świata" ("TP" 39/2006). Ale też podówczas byłem niemal pewny, że pisarka nie tylko przezwycięży kryzys, ale i wyjdzie z niego wzmocniona. Okazała artystycznie i zajmująca problemowo najnowsza książka "Bieguni" dowodzi, że uprzywilejowana pozycja, jaką autorka "Prawieku" zajmuje na współczesnej scenie literackiej, jest pozycją w pełni zasłużoną. Można się nie zgadzać z ideologią artystyczną Tokarczuk, z jej światopoglądem czy pomysłem na literaturę - od lat czynię...

9806

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]