Reklama

Podarta Ameryka

Podarta Ameryka

07.11.2016
Czyta się kilka minut
Ostatnie miesiące pokazały, jak bardzo podzielone i niepewne samych siebie są dziś Stany Zjednoczone. Nowy prezydent stanie przed gigantycznym wyzwaniem.
W firmie Annin Flagmakers, produkującej flagi USA. Boston, sierpień 2016 r. / GERRY BROOME / AP / EAST NEWS
W

Wybory prezydenckie w USA trwają. Trudno nawet ryzykować prognozy – tak wiele zdarzyło się na ostatniej prostej tej kampanii. Ale możemy opowiedzieć o tym, jak zmieniła się Ameryka – w ostatnich miesiącach, a także w ostatnich latach. Bo zmiana jest uderzająca.

Oddolne rewolucje

Zacznijmy od tego, że kampania wyborcza, którą przyszło nam oglądać, była bez precedensu w dziejach USA. Padały w niej hasła i obietnice, których nie słyszeliśmy wcześ­niej. Przebudzili się różni krytycy systemu, ale okazało się, że mają radykalnie sprzeczne ze sobą wizje sanacji. Wzrósł też niepokój. I wyjątkowo odkształcił się język politycznej debaty.

To, że w ogóle możliwa jest w Ameryce oddolna rewolucja, pokazał największy wygrany tej kampanii: socjaldemokratyczny senator Bernie Sanders z Vermont. Prezydentem chyba specjalnie nie chciał nawet zostać, ale bardzo...

15063

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]