Reklama

Pod kluczem

Pod kluczem

04.03.2013
Czyta się kilka minut
Pomimo kryzysów, które targają Kościołem, papiestwo przeżywa rozkwit, jakiego jeszcze w swej historii nie doświadczyło. Nie dziwi zatem medialne „szaleństwo” wokół wyboru papieża.
Piec, w którym będą palone kartki z nazwiskami kandydatów. Kaplica Sykstyńska, Watykan. Fot. Burstein Collection / CORBIS
W

Watykan, październik 1981 r. Uczestników jednego z paneli zajmujących się posoborową reformą prawa kanonicznego elektryzuje wiadomość, że jedenastu kardynałów żąda wprowadzenia do porządku obrad głosowania nad uchyleniem zasady, że prawo do udziału w konklawe traci się w wieku 80 lat. W trosce o mądry wybór głowy Kościoła wprowadził ją, zaledwie kilka lat wcześniej, Paweł VI.
Posiedzeniu (odbywa się po łacinie) przewodniczy kard. Felici, wpływowy prawnik-kanonista. – Zanim zaczniemy – mówi do mikrofonu – chciałbym wam powiedzieć, że zapytałem Ojca Świętego, czy to dobry pomysł, aby poruszać tę kwestię. Nie był zbyt zadowolony. Nie sprzeciwił się dyskusji, ale wolałby, aby jej nie było. Dobrze więc, czas na dyskusję. Czy któryś z ojców, którzy podpisali tę petycję, zechciałby wyjaśnić jej powody?
Na sali zapada głucha cisza. – No dalej, przecież na prośbie o dyskusję jest...

13612

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]