Reklama

Pociąg pamięci

Pociąg pamięci

26.06.2005
Czyta się kilka minut
Dramatyczny przebieg miały obchody 65. rocznicy pierwszego transportu więźniów do obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu. W pociągu pamięci, który 14 czerwca przejechał z Tarnowa tą samą trasą co w 1940 r., zmarł jeden z byłych więźniów.
D

Dwudniowe uroczystości przygotowały samorządy Tarnowa i Oświęcimia oraz Chrześcijańskie Stowarzyszenie Rodzin Oświęcimskich. - Nawet pogoda taka sama co wtedy, upalnie i duszno - wspominał jeden z mężczyzn z grupy 728 deportowanych do Oświęcimia w czerwcu 1940 r. Teraz “pociągiem pamięci" pojechało zaledwie kilkunastu mężczyzn z kilkudziesięciu żyjących jeszcze uczestników deportacji. Dla 85-letniego Ludwika Wrony (numer obozowy 457) wzruszenie okazało się zbyt duże: w drodze zasłabł i zmarł.

Na terenie byłego obozu zagłady, w pobliżu ściany śmierci i Bloku 11 zostało odprawione nabożeństwo ekumeniczne. Potem uczestnicy przeszli pod budynek dawnego monopolu tytoniowego, gdzie 65 lat temu trafili pierwsi więźniowie. Oświęcimiacy zaapelowali, aby 14 czerwca ogłosić dniem pamięci o polskich ofiarach obozów koncentracyjnych, a 27 stycznia - dniem pamięci o...

947

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]