Reklama

Pochwała czyśćca

Pochwała czyśćca

18.07.2017
Czyta się kilka minut
Tylko sztuka potrafi nas skłonić, byśmy przyjęli obcy świat jako własny. Czytanie nie odmienia nas trwale, ale narusza spoistość naszych przekonań, czyli niesie nadzieję pokoju.
Ryszard Koziołek, luty 2016 r. BARTEK BARCZYK DLA „TP”
A

A co będzie potem? Kiedy nasi już wygrają albo nasi wygrają znowu? Czy potrafimy dziś pomyśleć i zrealizować inną formę współżycia politycznego w Polsce niż sprawiedliwy odwet? Jaki język da nam schronienie, skoro mówią tak wszyscy, których słychać?

Na moim podwórku wybitny pisarz, wściekły na stosunek poprzedniego rządu do aspiracji autonomicznych Ślązaków, pisze na swoim profilu internetowym: „Pierdol się, Polsko”, choć jego książki w pol­szczyźnie są napisane. Mój kolega po literaturoznawczym fachu, badacz i mitograf kultury śląskiej, nagle rozczarowany rzeczywistymi Górnoślązakami, mówi o nich, że „są dziadami. Intelektualnymi przede wszystkim. Stanęli w miejscu. Zatrzymali się w 1912 roku i ani kroku do przodu. Są konserwatywni, nacjonalistyczni tak samo jak Polacy, zacofani, nie znoszą obcych ani uchodźców. Co więcej: są zabobonni bardziej niż ludzie z południowej...

15357

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

I od razu zakrzywiłem swoją trajektorię, chociaż już wcześniej nie chciałem zmieść żadnej przede mną figury :) Pomysł polityki trzeciego miejsca bardzo ciekawy. Pozdrawiam Autora bardzo serdecznie.

Jestem za a nawet przeciw! To kultowe już sformułowanie Wałęsy wskazuje na to, jak paradoksalnych łamańców intelektualnych musi dokonywać umysł człowieka myślącego, by uniknąć zmielenia przez młyn skrajnych opinii politycznych czy światopoglądowych. Zwykle ułatwiamy sobie wybory opowiadając się zdecydowanie po jednej ze stron dyskursu światopoglądowego, uwalniając przy okazji ogromny ładunek agresji wobec adwersarza.Jakiś głos wewnętrzny [Sokratejski Daimonion?] zwykle wtedy podpowiada, że nie jest to wolny wybór a uleganie instynktowi stadnemu. Zaczynamy się domyślać, że życie nie jest dwubiegunowe. Potem przechodzimy bolesny proces "przebiegunowania" naszych przekonań i zostajemy uznani za nieszkodliwych dziwaków i outsajderów.Niektórzy nam przypną łątkę zdrajcy.Sokrates: "Sprawiedliwość jest mądrością i dzielnością, (...) jest czymś mocniejszym od niesprawiedliwości. (...) Bo rozłamy jakieś, i nienawiść, i walki wewnętrzne niesprawiedliwość wywołuje,a sprawiedliwość rodzi zgodę i przyjaźń. "

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]