Reklama

Po zejściu z pomnika

Po zejściu z pomnika

05.11.2012
Czyta się kilka minut
Malczewskim zachwycano się bałwochwalczo i bez umiaru. Zastygł w posągowej pozie, co znaczyło, że przestał być dla nas ciekawy. Biografia Doroty Kudelskiej nareszcie go ożywia.
Jacek Malczewski, „Wędrówka Eurydyki”, 1914 r. Z kolekcji Grażyny Kulczyk
Z

Z twórczością Jacka Malczewskiego borykałam się, odkąd tylko świadomie zaczęłam oglądać obrazy. Nie przepadałam za jego monumentalnością, koturnowością, egotyzmem. A przede wszystkim za literackością, którą zakaził oko polskiego odbiorcy tak mocno, że ten do dnia dzisiejszego ma problemy z dostrzeżeniem sensów wynikających z wartości czysto malarskich. Uważałam go przede wszystkim za malarza obowiązku narodowego, gorliwego patriotę i obrońcę Kościoła (co w czasach zaborów i odzyskiwania niepodległości miało usprawiedliwić nadmiar produkcji artystycznej kosztem jej jakości). Posągowość – dzieła i twórcy – może budzić dystans, uprzedzenie, a nawet wrogość.

Słabości i wzloty

Na tym pomniku nie pojawiały się jakiekolwiek rysy. Powodując się dyskrecją, lekceważono np. wieloletni związek Jacka Malczewskiego z Marią Balową – kluczowy dla jego twórczości. Nie...

15394

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Uwaga! Przypominamy o ciszy wyborczej. Trwa ona od północy z 10 na 11 lipca do momentu zakończenia głosowania w wyborach prezydenckich 12 lipca. W tym czasie nie wolno prowadzić agitacji wyborczej, również w internecie. Za złamanie zakazu agitacji grozi kara grzywny.

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]