Reklama

Po stronie ofiar

Po stronie ofiar

20.05.2019
Czyta się kilka minut
„Kto zaś zgorszy jednego z tych małych, którzy wierzą we mnie, lepiej będzie dla niego, aby mu zawieszono u szyi kamień młyński i utopiono go w głębi morza” – brzmi fragment Ewangelii. Mocne słowa, ale mając je w pamięci łatwiej zrozumieć, dlaczego tym, co łączyło i łączy prezentowane tu publikacje, jest przyjęcie optyki, w której – jak napisał po premierze „Tylko nie mów nikomu” ks. Prusak – „to nie głos biskupów tylko ofiar jest głosem Boga!”.
Il. Mieczysław Wasilewski
Il. Mieczysław Wasilewski
D

Dziesiątki świadectw, apeli, komentarzy i głosów ekspertów – o sprawie wykorzystania seksualnego nieletnich i panującej wokół niej zmowie milczenia pisaliśmy na długo przed premierą „Tylko nie mów nikomu”, wielokrotnie się zresztą narażając możnym tego świata i Kościoła. Tak było np., kiedy redagowany przez ks. Adama Bonieckiego „Tygodnik Powszechny” podnosił temat molestowania dzieci przez proboszcza w Tylawie czy wykorzystywania kleryków przez ówczesnego metropolitę poznańskiego. Pisaliśmy o wstrząsających Kościołem powszechnym skandalach w Irlandii czy USA i o płynących stąd lekcjach, które domagają się odrobienia także nad Wisłą. Pisaliśmy o konieczności wprowadzenia watykańskich wytycznych dotyczących ochrony dzieci w Polsce, konsekwentnie przyglądaliśmy się pracy koordynatora ds. ochrony dzieci i młodzieży z ramienia Konferencji Episkopatu, o. Adama Żaka i sprawdzaliśmy, czy i jak poszczególne diecezje radzą sobie z wysłuchiwaniem głosów ofiar. Relacje tych ostatnich przedstawiały na naszych łamach m.in. Anna Goc, Zuzanna Radzik, Marta Zdzieborska. Nasz wysłannik Edward Augustyn obserwował watykański szczyt o pedofilii i rozmawiał o kościelnym audycie ze specjalnym wysłannikiem papieża Franciszka, abp. Charlesem Scicluną. O. Ludwik Wiśniewski mówił, że biskupi, którzy ukrywali straszne przestępstwo, przenosząc z miejsca na miejsce księży pedofilów, powinni złożyć na ręce papieża rezygnację z urzędu. Ks. Jacek Prusak apelował o powołanie komisji z udziałem świeckich do badania nadużyć. Lista dramatycznych tekstów rosła przez miesiące i lata.

„Kto zaś zgorszy jednego z tych małych, którzy wierzą we mnie, lepiej będzie dla niego, aby mu zawieszono u szyi kamień młyński i utopiono go w głębi morza” – brzmi fragment Ewangelii Mateuszowej w tłumaczeniu Biblii Warszawskiej. Mocne słowa, ale mając je w pamięci łatwiej zrozumieć, dlaczego tym, co łączyło i łączy prezentowane tu publikacje, jest konsekwentne przyjęcie optyki, w której – jak napisał wkrótce po premierze „Tylko nie mów nikomu” ks. Prusak – „to nie głos biskupów tylko ofiar jest głosem Boga!”.

Wszystkie teksty zgromadzone w tym specjalnym, aktualizowanym serwisie, są bezpłatne.

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]