Po stronie ofiar

„Kto zaś zgorszy jednego z tych małych, którzy wierzą we mnie, lepiej będzie dla niego, aby mu zawieszono u szyi kamień młyński i utopiono go w głębi morza” – brzmi fragment Ewangelii. Mocne słowa, ale mając je w pamięci łatwiej zrozumieć, dlaczego tym, co łączyło i łączy prezentowane tu publikacje, jest przyjęcie optyki, w której – jak napisał po premierze „Tylko nie mów nikomu” ks. Prusak – „to nie głos biskupów tylko ofiar jest głosem Boga!”.

20.05.2019

Czyta się kilka minut

Il. Mieczysław Wasilewski /
Il. Mieczysław Wasilewski /

Dziesiątki świadectw, apeli, komentarzy i głosów ekspertów – o sprawie wykorzystania seksualnego nieletnich i panującej wokół niej zmowie milczenia pisaliśmy na długo przed premierą „Tylko nie mów nikomu”, wielokrotnie się zresztą narażając możnym tego świata i Kościoła. Tak było np., kiedy redagowany przez ks. Adama Bonieckiego „Tygodnik Powszechny” podnosił temat molestowania dzieci przez proboszcza w Tylawie czy wykorzystywania kleryków przez ówczesnego metropolitę poznańskiego. Pisaliśmy o wstrząsających Kościołem powszechnym skandalach w Irlandii czy USA i o płynących stąd lekcjach, które domagają się odrobienia także nad Wisłą. Pisaliśmy o konieczności wprowadzenia watykańskich wytycznych dotyczących ochrony dzieci w Polsce, konsekwentnie przyglądaliśmy się pracy koordynatora ds. ochrony dzieci i młodzieży z ramienia Konferencji Episkopatu, o. Adama Żaka i sprawdzaliśmy, czy i jak poszczególne diecezje radzą sobie z wysłuchiwaniem głosów ofiar. Relacje tych ostatnich przedstawiały na naszych łamach m.in. Anna Goc, Zuzanna Radzik, Marta Zdzieborska. Nasz wysłannik Edward Augustyn obserwował watykański szczyt o pedofilii i rozmawiał o kościelnym audycie ze specjalnym wysłannikiem papieża Franciszka, abp. Charlesem Scicluną. O. Ludwik Wiśniewski mówił, że biskupi, którzy ukrywali straszne przestępstwo, przenosząc z miejsca na miejsce księży pedofilów, powinni złożyć na ręce papieża rezygnację z urzędu. Ks. Jacek Prusak apelował o powołanie komisji z udziałem świeckich do badania nadużyć. Lista dramatycznych tekstów rosła przez miesiące i lata.

„Kto zaś zgorszy jednego z tych małych, którzy wierzą we mnie, lepiej będzie dla niego, aby mu zawieszono u szyi kamień młyński i utopiono go w głębi morza” – brzmi fragment Ewangelii Mateuszowej w tłumaczeniu Biblii Warszawskiej. Mocne słowa, ale mając je w pamięci łatwiej zrozumieć, dlaczego tym, co łączyło i łączy prezentowane tu publikacje, jest konsekwentne przyjęcie optyki, w której – jak napisał wkrótce po premierze „Tylko nie mów nikomu” ks. Prusak – „to nie głos biskupów tylko ofiar jest głosem Boga!”.

Wszystkie teksty zgromadzone w tym specjalnym, aktualizowanym serwisie, są bezpłatne.

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
79,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]