Reklama

Ładowanie...

Po stronie ofiar

Po stronie ofiar

20.05.2019
Czyta się kilka minut
„Kto zaś zgorszy jednego z tych małych, którzy wierzą we mnie, lepiej będzie dla niego, aby mu zawieszono u szyi kamień młyński i utopiono go w głębi morza” – brzmi fragment Ewangelii. Mocne słowa, ale mając je w pamięci łatwiej zrozumieć, dlaczego tym, co łączyło i łączy prezentowane tu publikacje, jest przyjęcie optyki, w której – jak napisał po premierze „Tylko nie mów nikomu” ks. Prusak – „to nie głos biskupów tylko ofiar jest głosem Boga!”.
Il. Mieczysław Wasilewski
Il. Mieczysław Wasilewski
D

Dziesiątki świadectw, apeli, komentarzy i głosów ekspertów – o sprawie wykorzystania seksualnego nieletnich i panującej wokół niej zmowie milczenia pisaliśmy na długo przed premierą „Tylko nie mów nikomu”, wielokrotnie się zresztą narażając możnym tego świata i Kościoła. Tak było np., kiedy redagowany przez ks. Adama Bonieckiego „Tygodnik Powszechny” podnosił temat molestowania dzieci przez proboszcza w Tylawie czy wykorzystywania kleryków przez ówczesnego metropolitę poznańskiego. Pisaliśmy o wstrząsających Kościołem powszechnym skandalach w Irlandii czy USA i o płynących stąd lekcjach, które domagają się odrobienia także nad Wisłą. Pisaliśmy o konieczności wprowadzenia watykańskich wytycznych dotyczących ochrony dzieci w Polsce, konsekwentnie przyglądaliśmy się pracy koordynatora ds. ochrony dzieci i młodzieży z ramienia Konferencji Episkopatu, o. Adama Żaka i sprawdzaliśmy, czy i jak poszczególne diecezje radzą sobie z wysłuchiwaniem głosów ofiar. Relacje tych ostatnich przedstawiały na naszych łamach m.in. Anna Goc, Zuzanna Radzik, Marta Zdzieborska. Nasz wysłannik Edward Augustyn obserwował watykański szczyt o pedofilii i rozmawiał o kościelnym audycie ze specjalnym wysłannikiem papieża Franciszka, abp. Charlesem Scicluną. O. Ludwik Wiśniewski mówił, że biskupi, którzy ukrywali straszne przestępstwo, przenosząc z miejsca na miejsce księży pedofilów, powinni złożyć na ręce papieża rezygnację z urzędu. Ks. Jacek Prusak apelował o powołanie komisji z udziałem świeckich do badania nadużyć. Lista dramatycznych tekstów rosła przez miesiące i lata.

„Kto zaś zgorszy jednego z tych małych, którzy wierzą we mnie, lepiej będzie dla niego, aby mu zawieszono u szyi kamień młyński i utopiono go w głębi morza” – brzmi fragment Ewangelii Mateuszowej w tłumaczeniu Biblii Warszawskiej. Mocne słowa, ale mając je w pamięci łatwiej zrozumieć, dlaczego tym, co łączyło i łączy prezentowane tu publikacje, jest konsekwentne przyjęcie optyki, w której – jak napisał wkrótce po premierze „Tylko nie mów nikomu” ks. Prusak – „to nie głos biskupów tylko ofiar jest głosem Boga!”.

Wszystkie teksty zgromadzone w tym specjalnym, aktualizowanym serwisie, są bezpłatne.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]