Reklama

Po staremu i na nowo

Po staremu i na nowo

02.11.2003
Czyta się kilka minut
Warszawskie spotkanie Episkopatu obfitowało w decyzje, oświadczenia i deklaracje. Biskupi uczcili jubileusz pontyfikatu. Dyskutowali o Radiu Maryja i TV Puls, “Wskazaniach dla duchownych występujących w mediach", przyszłej konstytucji europejskiej, ekumenizmie i bezrobociu. Skrytykowali SLD za plany liberalizacji ustawy antyaborcyjnej i częściowego zalegalizowania związków homoseksualnych. Przygotowali też list pasterski w sprawie uaktualnionej wersji przykazań kościelnych.
W

W sprawie nienaruszalnej godności życia ludzkiego Episkopat wystosował specjalne oświadczenie, w którym napisano m.in., że życie ludzkie nie powinno być przedmiotem politycznych przetargów, a szacunku dla życia nie wolno uzależniać od warunków ekonomicznych. Jednocześnie biskupi zaapelowali do rządzących, aby zwrócili uwagę “na rzeczywiste trudności, z którymi boryka się społeczeństwo. Należą do nich bieda społeczna, bezrobocie, korupcja, brak odpowiedniego przygotowania, zwłaszcza rolników, do nowych warunków życia w jednoczącej się Europie".

Komentując propozycję uznania związków homoseksualnych za małżeństwo kard. Józef Glemp powiedział: “Taki związek jest bardzo niezgodny z naturą ludzką. Można takie zachowania rozwijać, przyzwyczaić się do takich niepoprawnych zachowań". Biskupi przyjęli również główne założenia listu na uroczystość Świętej Rodziny (28...

9860

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]