Reklama

Ładowanie...

Po staremu i na nowo

02.11.2003
Czyta się kilka minut
Warszawskie spotkanie Episkopatu obfitowało w decyzje, oświadczenia i deklaracje. Biskupi uczcili jubileusz pontyfikatu. Dyskutowali o Radiu Maryja i TV Puls, “Wskazaniach dla duchownych występujących w mediach", przyszłej konstytucji europejskiej, ekumenizmie i bezrobociu. Skrytykowali SLD za plany liberalizacji ustawy antyaborcyjnej i częściowego zalegalizowania związków homoseksualnych. Przygotowali też list pasterski w sprawie uaktualnionej wersji przykazań kościelnych.
W

W sprawie nienaruszalnej godności życia ludzkiego Episkopat wystosował specjalne oświadczenie, w którym napisano m.in., że życie ludzkie nie powinno być przedmiotem politycznych przetargów, a szacunku dla życia nie wolno uzależniać od warunków ekonomicznych. Jednocześnie biskupi zaapelowali do rządzących, aby zwrócili uwagę “na rzeczywiste trudności, z którymi boryka się społeczeństwo. Należą do nich bieda społeczna, bezrobocie, korupcja, brak odpowiedniego przygotowania, zwłaszcza rolników, do nowych warunków życia w jednoczącej się Europie".

Komentując propozycję uznania związków homoseksualnych za małżeństwo kard. Józef Glemp powiedział: “Taki związek jest bardzo niezgodny z naturą ludzką. Można takie zachowania rozwijać, przyzwyczaić się do takich niepoprawnych zachowań". Biskupi przyjęli również główne założenia listu na uroczystość Świętej Rodziny (28...

9860

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]