Kronika religijna

Stolica Apostolska
 /
/

Jan Paweł II po raz pierwszy podczas pontyfikatu nie uczestniczył w konsystorzu. Spotkanie kardynałów odbyło się 24 lutego w Sali Klementyńskiej Pałacu Apostolskiego. W liście do sekretarza stanu, kard. Angelo Sodano, Papież upoważnił go do przewodniczenia spotkaniu. Jan Paweł II wyjaśnił, że za radą lekarzy ma śledzić przebieg konsystorza w telewizji (w tym czasie jechał już jednak do kliniki Gemelli). Na 23 października wyznaczono datę kanonizacji pięciu błogosławionych, w tym abp. Józefa Bilczewskiego (1860-1923) i ks. Zygmunta Gorazdowskiego (1845-1920), beatyfikowanych w czerwcu 2001 r. we Lwowie. Pozostali to: ks. Kajetan Catanoso z Włoch (1879-1963), założyciel Zgromadzenia Sióstr Weroniki od Świętego Oblicza; jezuita Albert Hurtado Cruchaga z Chile (1901-52) i włoski kapucyn Felice da Nicosia (1715-87).
Środowa audiencja generalna miała tym razem nietypowy przebieg. Pielgrzymi w Auli Pawła VI wysłuchali wypowiedzi Jana Pawła II, którą za pośrednictwem telebimów transmitowano z biblioteki w Pałacu Apostolskim. Papież przypomniał, że podczas Wielkiego Postu wezwani jesteśmy do modlitwy, postu i pokuty, do większej solidarności z bliźnimi, szczególnie biednymi i potrzebującymi. “Otwórzmy serca na szczere i głębokie nawrócenie. Egoizm niechaj ustąpi miejsca miłości, abyśmy mogli zakosztować radości przebaczenia i szczerego pojednania z Bogiem i braćmi" - powiedział Jan Paweł II.
Ukazał się list Jana Pawła II o środkach społecznego przekazu. Dokument rozpoczynający się słowami “Szybki rozwój" opublikowano 21 lutego, w 40. rocznicę ogłoszenia soborowego dekretu “Inter mirifica". W liście do odpowiedzialnych za media Papież przypomina o obowiązku przekazywania prawdy oraz służbie dla dobra publicznego. Jan Paweł II wyraża wdzięczność Bogu za te “wspaniałe rzeczy" i “opatrznościowe możliwości", z których - jego zdaniem - powinien korzystać także Kościół. Papieża krytykuje jednak banalizację i przekształcanie wszystkiego w widowisko: “Czasem odnosi się wrażenie, że osoba ludzka zamiast być ich [mediów - red.] centrum i celem, stała się raczej adresatem czy odbiorcą przekazu, który wykorzystuje ją jako środek bądź narzędzie dla innych interesów o charakterze ekonomicznym, ideologicznym czy politycznym".

W dokumencie pojawia się trzykrotne wezwanie: “Nie lękajcie się!": “Nie lękajcie się nowych technologii! Należą one do tych »wspaniałych rzeczy« (Inter mirifica), które Bóg oddał do naszej dyspozycji, abyśmy odkryli, wykorzystali i głosili prawdę, również prawdę o naszej godności i naszym przeznaczeniu Jego dzieci". “Nie lękajcie się sprzeciwu świata. Jezus zapewnił nas: »Jam zwyciężył świat«". “Nie lękajcie się także waszej słabości i waszej niewystarczalności! Boski Nauczyciel powiedział: »Ja jestem z wami przez wszystkie dni, aż do skończenia świata«".

Kościół w świecie...

  • Episkopat Słowacji poprosił o przebaczenie tych, którym krzywdę wyrządzili duchowni współpracujący z byłą Służbą Bezpieczeństwa Państwowego. Biskupi wyodrębnili pięć rodzajów współpracy z bezpieką. Pierwszą grupę stanowili ci, którzy współdziałali świadomie i ich biskupi nie chcą bronić. Drugą grupę tworzą ci, którzy zaangażowali się ze względu na karierę lub korzyści materialne - i taką postawę biskupi potępili. Do trzeciej kategorii należą ci, których zwerbowano drogą szantażu, ponieważ ich życie nie było zgodne z duchem Ewangelii - ci duchowni są godni politowania. Czwarta grupa to księża, których zastraszono i im należy współczuć. Wreszcie piąta kategoria obejmuje tych, którzy nie wiedzą, w jaki sposób znaleźli się na liście - tych słowaccy hierarchowie chcą bronić. Na listach tajnych współpracowników widnieją nazwiska dwóch biskupów: Jana Sokola, metropolity trnawsko-bratysławskiego, i Jana Hirka, emerytowanego biskupa preszowskiego i byłego zwierzchnika Cerkwi Greckokatolickiej na Słowacji. Kuria w Trnawie stwierdziła, że oskarżenia pod adresem abp. Sokola są kłamliwe. Wiele wskazuje również na to, że “sprawa bp. Hirki" jest prowokacją.
  • Anglikańscy prymasi poprosili Kościół episkopalny w USA i Kościół anglikański w Kanadzie o dobrowolną trzyletnią rezygnację z członkostwa w Anglikańskiej Radzie Konsultacyjnej (jedna z najważniejszych struktur jedności Wspólnoty Anglikańskiej). Oba Kościoły, z których pierwszy konsekrował na biskupa jawnego homoseksualistę, a drugi wprowadził oficjalne błogosławienie par homoseksualnych, spowodowały głęboki kryzys Wspólnoty Anglikańskiej. Amerykańscy i kanadyjscy anglikanie w ciągu najbliższych trzech lat - do Konferencji w Lambeth, najważniejszego ciała biskupiego światowego anglikanizmu - mają zastanowić się nad swoim miejscem we Wspólnocie. Prymasi podkreślili, że anglikanów obowiązuje doktryna, iż nie można wyświęcać praktykujących homoseksualistów i błogosławić par homoseksualnych. Chociaż Kościoły amerykański i kanadyjski przystały na prośbę, jednak ich niektórzy biskupi podkreślili, że nie ma mowy o odwrocie z obranych przez nie dróg. Twierdzą, że ich Kościoły są chrześcijańską awangardą w przezwyciężeniu dyskryminacji.

... i w Polsce

  • “Radio Maryja zagraża polskiej demokracji i obrazowi Kościoła polskiego w świecie" - napisał Lech Wałęsa w “Liście otwartym do Biskupów i Wiernych Kościoła katolickiego w Polsce". Były prezydent zaapelował do hierarchów, aby spowodowali zmiany w funkcjonowaniu rozgłośni. Od Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji domaga się natomiast “wszczęcia procedury pozbawienia Radia Maryja statusu nadawcy społecznego". Wałęsa tłumaczy, że “obecność w programach wątków antysemickich i ksenofobicznych, seanse nienawiści, instrumentalne traktowanie nauczania i osoby Ojca Świętego, stoi w sprzeczności z chrześcijańskim systemem wartości". List stanowi reakcję na audycję na antenie Radia Maryja i Telewizji Trwam (z udziałem Antoniego Macierewicza, Romana Giertycha, Andrzeja Leppera i Zbigniewa Ziobry), gdzie sugerowano, że przy Okrągłym Stole realizowano plany ZSRR. Wcześniej w obu mediach oskarżano Wałęsę o współpracę z SB.
  • W odpowiedzi rzecznik Episkopatu ks. Józef Kloch wyraził nadzieję, że “do uporządkowania zagadnień związanych z mediami katolickimi w Polsce, także w odniesieniu do Radia Maryja" przyczynią się “zatwierdzone przez watykańską Kongregację ds. Biskupów normy Konferencji Episkopatu Polski, dotyczące występowania duchownych i osób zakonnych w mediach". Dokument będzie dyskutowany na najbliższym zebraniu plenarnym Episkopatu w Warszawie (8 i 9 marca). Ironicznie o liście Wałęsy wypowiedział się natomiast abp Sławoj Leszek Głódź, przewodniczący powołanego przez Episkopat Zespołu Duszpasterskiej Troski o Radio Maryja: “Z pewnością ziemia nie zadrży, a słońce się nie zaćmi od listu pana Wałęsy". W konflikcie z Radiem Maryja “obie strony popełniły błędy" - uważa bp Stanisław Wielgus, inny członek Zespołu. Jego zdaniem, rozgłośnia zaprosiła gości, którzy “ekstremalnie i nie do końca prawdziwie wypowiadali się o różnych kwestiach", natomiast były prezydent “zareagował zbyt mocno, zbyt nerwowo". Z kolei kard. Józef Glemp uważa, że sprawa Radia “nie jest łatwa". “Jakiś tam dialog jest, może nie tak udany, ale jest" - zauważył Prymas.

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]

Artykuł pochodzi z numeru TP 10/2005