Reklama

Po prostu Artysta

Po prostu Artysta

22.11.2011
Czyta się kilka minut
Po kilku latach przerwy w koncertowaniu Maxim Vengerov wrócił do skrzypiec. I jest to powrót spektakularny. Nie tyle pod względem technicznej wirtuozerii, co artystycznego wyrazu i dojrzałości.
T

Trudno dziś w biografiach młodych muzyków odnaleźć życiorys bardziej dynamiczny niż Maxima Vengerova. Talent urodzonego na Syberii syna dyrektorki przedszkola i orkiestrowego oboisty został rozpoznany błyskawicznie. Pierwszych lekcji udzielała mu matka, w wieku pięciu lat rozpoczął regularną naukę gry na skrzypcach u Galiny Turczeninowej, dwa lata później znalazł się w klasie słynnego Zaharego Brona. W 1984 r. po raz pierwszy wyjechał za granicę: na Międzynarodowym Konkursie Młodych Skrzypków im. Karola Lipińskiego i Henryka Wieniawskiego w Lublinie zdobył pierwszą lokatę. Po 6 latach zwyciężył na Międzynarodowym Konkursie im. Carla Flescha w Londynie.

Od tej pory kariera młodego wirtuoza nabierała tempa niczym kula śniegowa. Występy w najsłynniejszych salach koncertowych, współpraca z najlepszymi orkiestrami, koncerty pod batutą najznamienitszych dyrygentów...

8189

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]