Reklama

Plecy matki

Plecy matki

25.11.2008
Czyta się kilka minut
Chciał wdzierać się do wnętrza swych postaci. Otwierał je na przestrzał, pokazywał nie tylko to, co jest, ale także to, czego brak. Kobiece figury zaczęły się rozpadać na kawałki.
Henry Moore, Florencja, 1972 r. /fot. Corbis
K

Krajobraz. Chmury. Drzewa. Trawy. Płaszczyzny pól, serpentyny dróg. Nie potrafił czytać w pociągu. Bał się, że jeśli przestanie patrzeć przez okno, przegapi coś ważnego.

Uważał, że natura obfituje w formy, które rzeźbiarz - podobnie jak poeta tworzący metafory - ma przekształcać, nadawać im nowe znaczenie. Potem zaś powinny wracać tam, skąd przyszły. "Rzeźba to sztuka otwartej przestrzeni. Potrzebuje naturalnego światła, promieni słońca" - mówił w jednym z wywiadów. "Dla moich rzeźb nie ma lepszego uzupełnienia, lepszego tła niż naturalny krajobraz. Wolę, by moje prace były prezentowane wśród krajobrazów - niemalże jakichkolwiek krajobrazów - niż w najpiękniejszych budynkach, jakie znam".

***

Urodził się w górniczym miasteczku w Yorkshire, na północy Anglii. Ojciec, który pracował w kopalni jako inżynier, marzył, by jego dzieci...

7775

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]