Reklama

Pisarz nieznany

Pisarz nieznany

24.08.2015
Czyta się kilka minut
„Ile trzeba mieć wiary w literaturę, by pisać bez nadziei na publikację? Za życia czytało go parę osób – żona, syn, dwoje uniwersyteckich przyjaciół syna”.
W

W entuzjastycznym eseju Susan Sontag, z którego pochodzą te zdania, opublikowanym pierwotnie w 2001 r. w „New Yorkerze”, padają nazwiska Bernharda, Sebalda i Saramago. Po lekturze książki już się temu nie dziwimy, choć nazwiska autora nie znajdziemy w żadnym dostępnym leksykonie. Ta nieobecność też zresztą nie dziwi, zważywszy biografię Leonida Cypkina (1926–1982).

Syn dwojga wybitnych lekarzy, rosyjskich Żydów, znaczną część krewnych stracił najpierw podczas czystek lat 30., potem w mińskim getcie. On i jego rodzice ewakuowali się do Ufy, gdzie Leonid zaczął studia medyczne, ukończone już po wojnie. Od 1957 r. mieszkał z żoną i synem w Moskwie, pracował w Instytucie Polio, miał na swoim koncie wiele publikacji, obronił doktorat. Równocześnie od początku lat 60. pisał wiersze, opowiadania i powieści – do szuflady, nie próbując publikować ani oficjalnie, ani w samizdacie. „Lato...

2908

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]