Reklama

Pies naprawdę czuje, że się boisz

Pies naprawdę czuje, że się boisz

06.11.2017
Czyta się kilka minut
Zespołowi badaczy z Neapolu i Lizbony (B. D’Aniello et al., w: „Animal Cognition”) udało się potwierdzić to, co głosi ludowa mądrość.
U

U 40 labradorów retriverów i goldern retrieverów sprawdzano reakcje na bodźce zapachowe – próbki potu zebrane od studentów (heteroseksualnych mężczyzn z Lizbony, średnia wieku 21 lat) oglądających radosne lub straszne ok. 20-minutowe filmy (dwa dni przed sesją „dawcy” stosowali specjalne środki czystości, odpowiednią dietę i unikali ćwiczeń fizycznych). Wystawione na zapach potu szczęśliwych lub przestraszonych studentów psy reagowały odmiennie: w pierwszym przypadku chętniej podchodziły do obcych osób, a w drugim częściej spoglądały na swojego właściciela i wykazywały więcej wskaźników stresu (m.in. mierzono u nich wyższy rytm uderzeń serca).

To piękny przykład tzw. zakażenia emocjonalnego i (nieświadomej) międzygatunkowej komunikacji opartej na sygnałach chemicznych. ©℗

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]