Reklama

Pierwszomajowy początek

Pierwszomajowy początek

19.09.2004
Czyta się kilka minut
Religia ma w Europie szczególne miejsce do zagospodarowania - tymi słowami bp Tadeusz Pieronek otworzył 10 września czwartą konferencję z cyklu: Rola Kościoła katolickiego w procesie integracji europejskiej. Po wejściu dziesięciu nowych państw do UE przed uczestnikami krakowskich spotkań zarysowała się nowa perspektywa: co dalej?.
"

"Co chrześcijanie mają do zrobienia w Europie?". Odpowiedzi starali się udzielić zgromadzeni goście: eksperci, politycy, dziennikarze i duchowni.

Jako pierwszy przemawiał Jacques Santer, prezydent Fundacji Schumana w Luksemburgu: "Po raz pierwszy od XIV wieku Europa może się zjednoczyć. Pierwszy maja jest tylko początkiem".

Kościół nie jest intruzem

Pier Ferdinando Casini, przewodniczący parlamentu Włoch, przedstawił warunki konieczne do uregulowania wzajemnych stosunków Kościoła i państwa: rządzący powinni przyjąć do wiadomości, że religia stanowi ważny element życia obywateli, dlatego nie wolno jej spychać wyłącznie do sfery prywatnej. Kościół musi mieć prawo do wyrażania poglądów na sprawy społeczne, co nie powinno być odbierane jako przejaw klerykalizmu albo integryzmu. Z drugiej strony chrześcijanie nie...

9381

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]