Reklama

Pierworodny w każdym z nas

Pierworodny w każdym z nas

08.02.2015
Czyta się kilka minut
„Przystąpiliście do góry Syjon (...), do Kościoła pierworodnych, którzy są zapisani w niebiosach” – w ubiegły czwartek Liturgia ogłaszała nam z mocą jeden z najpiękniejszych tekstów o Kościele – o zgromadzeniu Boga zrodzonym i objawionym na Syjonie.
S

Syjonem w Jerozolimie jest dla chrześcijan Wieczernik – miejsce Ostatniej Wieczerzy i miejsce Zesłania Ducha Świętego.
Syjon to miejsce objawienia się Boga – w ogniu i wichrze, jak na Synaju (Pięćdziesiątnica to m.in. wspomnienie podarowania Dekalogu w pięćdziesiąt dni po Wyjściu), ale i w pokorze mandatum (umycia nóg) oraz w łagodności Chleba i Wina. Ogień i wicher mówią więc o ciągłości (Synaj i Syjon nie są sobie przeciwne, nie wykluczają się wzajemnie); Mandatum jest znakiem niewyobrażalnej wręcz nowości (por. Piotrowe: „Nie, nigdy nie będziesz mi nóg umywał!”). Wyraźnie jednak Syjon nie zastępuje Synaju; jest raczej jego wypełnieniem.
Tekst wzięty z Listu do Hebrajczyków (Hbr 12, 18-24) mówi o Kościele wiele wspaniałych rzeczy, ale najwspanialsza ukryta jest chyba w greckim określeniu ekklesia prototokon – „Kościół (czyli zgromadzenie)...

2768

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Pisze Ekscelencja, że "dziedziczył" w czasie przeszłym. Wieczne leibniz'owskie "NUN" składa protest :)

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]