Reklama

Pielgrzymowanie

Pielgrzymowanie

25.12.2005
Czyta się kilka minut
1

1. Bach jest niewyczerpany. Kiedy w 2000 r. Jakub Ekier przeprowadził dla "Tygodnika" rozmowę z Nikolausem Harnoncourtem, wielki Austriak miał właśnie dyrygować "Pasją Janową" - po ośmioletniej przerwie i, jak mówił, może po raz piętnasty w życiu. "Zajmując się Bachem zawsze znajdzie się jakiś aspekt, którego nie dostrzegało się poprzednio - wyznawał dyrygent. - Nie ma drugiego kompozytora, który tak nieustannie zaskakiwałby wykonawcę, a być może także słuchacza".

Harnoncourt jest nie tylko dyrygentem, ale i wiolonczelistą, sięga więc po przykład suit na wiolonczelę solo: "W każdej tylko jeden rządek nut, formy taneczne, które wszyscy znamy. Ale nawet bardzo uzdolniony intelektualnie i muzycznie wiolonczelista nie upora się z nimi do końca życia. Zagra je mając dwadzieścia lat i będzie myślał, że je rozumie. Kiedy mając czterdzieści lat zagra...

14984

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]